W dniu 3 sierpnia 2010 roku odbyło się posiedzenie Sądu Najwyższego w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych , na którym SN orzekł, iż wybory prezydenckie, w których zwyciężył Bronisław Komorowski, są ważne .

Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych na posiedzeniu w dniu 3 sierpnia 2010 r. na podstawie art. 129 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 76 ust. 1 i 2 ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w związku z obwieszczeniem Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 lipca 2010 r. o wynikach ponownego głosowania i wyniku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 122, poz. 828) podjął uchwałę, w której stwierdził ważność wyboru Bronisława Marii Komorowskiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dokonanego dnia 4 lipca 2010 r.

O wydanie uchwały wnioskowali, obecni na posiedzeniu SN: Przewodniczący PKW, Stefan Jaworski oraz Prokurator Generalny, Andrzej Seremet.

378 protestów wyborczych

Od 20 lat SN rozpoznaje protesty wyborcze. Z wyborów prezydenckich przeprowadzonych w 1990 roku SN otrzymał- 99 protestów, w 1995 roku- 594 tys. 963 protesty, w 2000 roku- 96 protestów, w 2005 roku- 51 protestów. Początkowo wydawał on jedynie opinie o ważności wyborów. Od 1995 roku jego rozstrzygnięcia nabrały mocy wiążącej.

W tegorocznych wyborach do SN wpłynęło 378 protestów wyborczych, z czego większość dotyczyła zarzutów przeprowadzenia wyborów podczas powodzi, kiedy to na terenach Polski powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej. Pozostawiając ich rozpoznanie bez dalszego biegu, Sąd argumentował swoją decyzje tym, iż nie są one oparte na przepisach ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, będących podstawą do wniesienia protestu wyborczego lub zostały złożone po terminie.

Za nieuzasadnione SN przyjął zarzuty naruszenia równości wobec prawa, spowodowanych m.in. utrudnieniami jakie przyniosła powódź w dostaniu się do lokali wyborczych.

5 protestów w ogóle nie spełniało wymogów formalnych zgodnie z ustawą o wyborze Prezydenta RP. Jedynie 16 protestów uznano za zasadne w całości lub w części (wśród nich kwestionowano m.in. zdarzenie z Komisji Wyborczej w Brukseli gdzie liczba wydanych kart do głosowania odbiegała od liczby kart znajdujących się w urnach wyborczych). Po ich merytorycznym rozpoznaniu SN stwierdził, że żadne z przedstawianych w nich uchybień nie miało wpływu na wynik wyborów.

W odniesieniu do sprawozdania PKW, Prokurator Generalny stwierdził, że frekwencja wyborcza na terenach zalanych nie odbiegała od tej z innych części kraju.

Głosowanie w zasadzie przebiegło spokojnie poza nielicznymi incydentami- mówił Andrzej Seremet.

Zgodnie z obwieszczeniem PKW z dnia 5 lipca, Bronisław Maria Komorowski otrzymał 53,1 % głosów, zwyciężając tym samym w II turze wyborów prezydenckich.

Powyższa uchwała otwiera drogę do zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na prezydenta. Uroczystość zaprzysiężenia została zaplanowana na 6 sierpnia 2010 roku.

Uchwałę w dniu 3 sierpnia SN podjął w następującym składzie:

Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Bogusław Cudowski

Teresa Flemming - Kulesza

Małgorzata Gersdorf

Katarzyna Gonera

Zbigniew Hajn

Józef Iwulski

Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca)

Halina Kiryło

Zbigniew Korzeniowski

Roman Kuczyński

Jerzy Kuźniar

Jerzy Kwaśniewski

Zbigniew Myszka

Jolanta Strusińska-Żukowska

Małgorzata Wrębiakowska – Marzec

Andrzej Wróbel

Roksana Pieróg