Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tzw. ustawę antyspreadową, zmieniającą Prawo bankowe. Zgodnie z nowymi przepisami, kredytobiorca zadłużony w walucie obcej będzie mógł spłacać raty kredytu w kasie lub przelewem walutą kupioną np. w kantorze.

Podstawowym celem przedłożonej ustawy jest ochrona praw konsumentów poprzez wprowadzenie zmian w zasadach spłaty kredytów denominowanych lub indeksowanych w walucie obcej.

Nowelizacją objęte zostały ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.), ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 100, poz. 1082 ze zm.) oraz ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 126, poz. 715).

Zobacz: Opcje walutowe - wyzyskiwanie przedsiębiorców?

W zakresie ustawy Prawo bankowe znowelizowane zostały przepisy dotyczące zawierania umowy kredytu. Na mocy przedłożonej ustawy dodano regulację, w myśl której w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, umowa kredytu powinna wskazywać także szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego wyliczana jest kwota kredytu (tzw. spread walutowy).

Druga z wprowadzonych zmian polega na dodaniu do ustawy przepisu przewidującego expressis verbis możliwość spłaty rat kredytu oraz samego kredytu bezpośrednio w walucie obcej, przy czym wykonanie uprawnienia polegającego na spłacie rat kwoty kredytu w walucie obcej nie będzie mogło wiązać się z poniesieniem przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów.

Zobacz: Ustawy antyspreadowe łamią zasadę Lex retro non agit

Wprowadzone przepisy znajdą zastosowanie do kredytów i pożyczek zaciągniętych przez kredytobiorcę przed dniem wejścia w życie przedmiotowej ustawy – w części, w której nie zostały spłacone.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Zasada walutowości zniesiona

Obrót walutami przez Internet