Priorytety polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a w szczególności Europejskie Prawo Kontraktów były głównymi tematami spotkania ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z minister sprawiedliwości Republiki Austrii - Beatrix Karl oraz Premierem Lichtensteinu Klausem Tschütscherem.

Ministrowie i Premier Lichtensteinu wzięli wspólnie udział w jubileuszowej konferencji pt. ,,Od ABGB do europejskiego prawa prywatnego. 200 lat austriackiego kodeksu cywilnego w Europie”, która odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

- Celem dzisiejszej konferencji jest przede wszystkim uczczenie rocznicy dostojnego „Jubilata” – jednego z nowocześniejszych kodeksów europejskich, rozmowa o jego przewagach, wyjątkowości a jednocześnie obszarach, na których wymaga on rewitalizacji. Chciałbym jednak zwrócić Państwa uwagę na jeszcze jeden, bardziej ogólny lecz jednocześnie ogromnie ważny aspekt dzisiejszej dyskusji, tj. na wnioski, jakie z niej wypływają dla toczącej się dzisiaj w Unii Europejskiej debaty nad przyszłością europejskiego prawa prywatnego, w szczególności nad instrumentem opcjonalnym w zakresie europejskiego prawa umówpowiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

-Prawo cywilne, szczególnie skodyfikowane w nadzwyczaj udany sposób – jest niezwykle ważną częścią systemu prawa w sensie formalnym. Każdy z nas dostrzega wyjątkowość i znaczenie swojego systemu prawa oraz jego wkład w życie społeczne. Jednocześnie jednak nasze dzisiejsze spotkanie dobitnie pokazuje, że należymy do jednej rodziny prawnej i że mamy ze sobą ogromnie dużo wspólnego. Dlatego uważam, że mamy obowiązek wspólnie zastanowić się nad przyszłością europejskiego prawa umów, które – zwłaszcza teraz, w trudnym dla światowej i europejskiej gospodarki okresie – może być niezwykle ważnym instrumentem dalszej konsolidacji i rozwoju rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Polska, w czasie swojej prezydencji w Radzie UE chce zainicjować poważny dyskurs na ten temat. Wnioski jakie płyną z przyjęcia, obowiązywania oraz wpływu ABGB na inne systemy prawne mogą być w tej dyskusji niezwykle pożyteczne i przydatne - dodał.

Jak podkreślił Minister Sprawiedliwości zapoczątkowanie dyskusji nt. Europejskiego Prawa Kontraktów planowane jest już podczas nieformalnego posiedzenia Rady w Sopocie w dniach 18 – 19 lipca 2011 roku. Mamy nadzieję, że Austria, która ma tak wielkie tradycje w obszarze prawa cywilnego (ABGB), konstruktywnie włączy się w dyskusję nad tym projektem - dodał.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

MS: Europejski Certyfikat Spadkowy jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE

Instrument opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów