W dniu 4 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych, której celem jest wprowadzenie nowych zasad nadzoru nad funduszami inwestycyjnymi.

Podstawowym celem nowelizacji jest wprowadzenie nowych zasad nadzoru nad funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi emitującymi wyłącznie certyfikaty inwestycyjne, które zgodnie ze statutem funduszu nie będą oferowane w drodze oferty publicznej ani dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, ani wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu. Nowela ma także na celu dostosowanie wymogów odnoszących się do wymienionych powyżej funduszy do nowego modelu nadzoru.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę wprowadzając spółkę na giełdę

W myśl wprowadzonych przepisów utworzenie funduszu, o którym mowa powyżej nie będzie wymagało zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Organ ten nie będzie także zatwierdzał statutów takich funduszy oraz zmian tych statutów, z wyłączeniem przypadku zmiany statutu w celu określenia, że certyfikaty inwestycyjne funduszu będą oferowane w drodze oferty publicznej, dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzane do alternatywnego systemu obrotu.

Zobacz: Czy nowe zasady opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych są alternatywą dla dotychczasowych rozwiązań?

Fundusze będą jedynie zgłaszane do Komisji, niezwłocznie po wpisaniu do rejestru funduszy inwestycyjnych. Z uwagi na ryzyko wiążące się z inwestycją w fundusze inwestycyjne zamknięte, w nowelizacji zawarto przepisy ograniczające dostępność certyfikatów emitowanych przez takie fundusze dla osób fizycznych poprzez ustanowienie minimalnego poziomu inwestycji.

Zobacz: Rola doradcy prawnego w procesie wchodzenia spółek na giełdę

Osoby fizyczne będą mogły nabyć certyfikaty inwestycyjne przedmiotowego funduszu, jeżeli dokonają jednorazowo zapisu na certyfikaty o wartości nie mniejszej niż równowartość w złotych 40 000 euro.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

KNF o dostępie osób niewidomych do usług bankowych

TK: Status pracowników Urzędu KNF zgodny z konstytucją