W dniu 8 marca 2011 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego. Skazani otrzymają co najmniej minimalne wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Ponadto, z kwoty tej będzie potrącane tylko 10 % na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej, a nie jak dotychczas 20%.

Skazany, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzyma, co najmniej minimalne wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Dotychczas mógł otrzymać tylko połowę tej sumy. W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy, kwota ta proporcjonalnie się zmniejszy.

Sprawa płacy skazanych w Trybunale Konstytucyjnym



Wynagrodzenie przysługujące skazanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy będzie ustalane w sposób zapewniający osiągnięcie co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Na podstawie dotychczasowych przepisów takie osoby miały zagwarantowaną tylko połowę wskazanej kwoty. Nowelizacja ta stanowi wykonanie dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Trybunału różnicowanie poziomu minimalnego wynagrodzenia w oparciu o kryterium statusu osoby pozbawionej wolności ma charakter arbitralny i narusza konstytucyjne zasady kształtowania minimalnego wynagrodzenia. Uprzednio panujące w tej materii regulacje, zdaniem Trybunału stwarzały możliwość nieuzasadnionego zaniżania wynagrodzenia za pracę wypłacanego osobom skazanym, a co za tym idzie czerpania przez pracodawców nieuzasadnionych korzyści z takiego zatrudnienia. W ocenie Trybunału regulacje takie nie spełniały kryteriów dopuszczalnego różnicowania podmiotów podobnych i naruszały konstytucyjną zasadę równości.



Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej i Fundusz Aktywizacji Zawodowej

Z sumy otrzymywanej przez skazanego za wykonywaną pracę, dotychczas potrącana była kwota w wysokości 20 % wynagrodzenia. W wyniku nowelizacji, potrąceniu ulegać będzie kwota w wysokości 10 % wynagrodzenia skazanego. Potrącone kwoty przekazywane będą do Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej. Oprócz tego, potrąceniu podlega również 25 % na cele Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Tymczasowo aresztowany zatrudniony odpłatnie, zgodnie ze zmianami otrzymywać będzie wynagrodzenie pomniejszone o kwotę wymienionych wyżej potrąceń.

Przez pojęcie wynagrodzenia przypadającego skazanemu rozumie się kwotę, pozostałą po dokonaniu potrąceń z wynagrodzenia przysługującego. Chodzi tu o pomniejszenie o składki na ubezpieczenie społeczne oraz potrącenia na oba Fundusze. Pozostała kwota stanowi podstawę do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Roma Opoka

Zobacz także:

Rząd zaakceptował większy nadzór nad skazanymi

Postępowanie w sprawach nieletnich w opinii KRS