W Warszawie odbył się Pierwszy Polsko-Niemiecki Dzień Prawniczy - konferencja zorganizowana pod auspicjami International Bar Association. Celem konferencji było zastanowienie się nad rolą Polski i Niemiec w kształtowaniu dobrych praktyk na rynku europejskich usług prawniczych.

Pierwszy Polsko-Niemiecki Dzień Prawniczy został zorganizowany przez adw. Bartosza Krużewskiego (Clifford Chance) oraz adw. Alexandra Schwarza (Gleiss Lutz). Obrady były natomiast prowadzone przez dwie osoby - adw. Tomasza Wardyńskiego (Wardyński i Wspólnicy) oraz adw. Hendriga Haag (kancelaria Hengeler Mueller).

Konferencję zaszczycił swoją obecnością prof. Władysław Bartoszewski, który znany jest z różnych działań na rzecz pogłębienia współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Prof. Bartoszewski wygłosił przemówienie otwierające konferencję.

Jako pierwszy panelista wystąpił dr Adam Bodnar (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), który przedstawił perspektywę organizacji pozarządowych na działanie przez firmy prawnicze jako podmioty społecznie odpowiedzialne. W tym kontekście wskazał na utrwaloną już współpracę pro bono firm prawniczych przy realizacji różnych programów prawnych przez organizacje pozarządowe, w tym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Prof. Tomasz Gizbert-Studnicki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że z punktu widzenia historii zawodów prawniczych oraz ich tradycyjnej roli, społeczna odpowiedzialność biznesu oraz praca pro bono to nic nowego. Od dawna bowiem tym zawodom przypisywano szczególną rolę do spełnienia w społeczeństwie.

Mec. Maria Ślązak (Krajowa Rada Radców Prawnych) zwróciła uwagę na to, że prawnicy powinni wskazywać swoim klientom na czym polegają zasady społecznej odpowiedzialności biznesu oraz jak ich przestrzegać. W tym kontekście można wręcz mówić o tworzeniu się nowej dziedziny doradztwa prawnego.

Adw. Christoph Spiering (Noerr Stiefenhoffer Lutz) zwrócił uwagę na wieloznaczność pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu, a także na praktyki różnych firm prawniczych w tym zakresie. Sesji towarzyszyła ożywiona dyskusja, w tym wymiana poglądów na temat co mogłoby stanowić typowe działanie z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, które mogłyby podejmować firmy prawnicze. W tym kontekście z zainteresowaniem spotkał się pomysł uczestniczenia prawników w organizowaniu oraz prowadzeniu zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej.

HFPC/AS