W dniu 24 lutego 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą odpowiedzialności komornika za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności. Zdaniem Trybunału jest ona zgodna z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 23 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jest zgodny z art. 64 ust. 2 konstytucji.
W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.

Zdaniem Trybunału kwestionowany przepis jest zgodny z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Nakłada na komornika obowiązek odszkodowawczy za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych niezależnie od przesłanki winy tego komornika. W konsekwencji czyni go podmiotem odpowiedzialnym także wówczas, gdy źródło bezprawności ma charakter zewnętrzny, tkwi np. w czynnościach sądu.

Trybunał nie uwzględnił zarzutu, że zakwestionowany przepis jest niekonstytucyjny, ponieważ odmiennie kształtując zasady odpowiedzialności komorników i notariuszy, nierówno traktuje podmioty, którym powierzono władztwo publiczne w zakresie ukształtowania odpowiedzialności odszkodowawczej. Regulacje prawne określające zasady odpowiedzialności odszkodowawczej za działania podejmowane przez komorników oraz notariuszy mogą być zatem odmiennie ukształtowane przez ustawodawcę. Są przedstawicielami różnych zawodów, ale też ich działania, stanowiące formę realizowania powierzonej im władzy publicznej, znacząco się różnią.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marek Mazurkiewicz, a sprawozdawcą był sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.

TK/AS

Zobacz także:

TK: Sąd polski może wystąpić do TSWE w trybie prejudycjalnyjm

TK: Prawo o adwokaturze jest zgodne z konstytucją