ITI i Canal+ stworzą wspólną platformę satelitarną. Prezes UOKiK wydała dwie zgody na transakcje pomiędzy tymi przedsiębiorcami.

W związku ze zgłoszoną transakcją UOKiK prowadził od kwietnia 2012 r. dwa postępowania w sprawie koncentracji. Jedno dotyczyło przejęcia przez Groupe Canal+ kontroli nad spółką N-Vision, która ma być sprawowana wspólnie z ITI Holdings, a drugie przejęcia przez Groupe Canal+ i TVN kontroli nad podmiotem powstałym w wyniku połączenia Canal+ Cyfrowy oraz ITI Neovision, co umożliwi połączenie działalności w zakresie platform satelitarnych.

Groupe Canal+ należy do międzynarodowej grupy Vivendi. Działa głównie we Francji zajmując się produkcją, dystrybucją i marketingiem kanałów telewizyjnych oraz usług świadczonych za pośrednictwem wszystkich rodzajów platform przekazu. W Polsce działa poprzez spółkę Canal+ Cyfrowy, która oferuje usługi płatnej telewizji za pośrednictwem platformy satelitarnej Cyfra+, a także jest dystrybutorem ponad 100 kanałów telewizyjnych i radiowych, w tym nadawanych przez spółki z grupy Vivendi - np. Canal+ , Ale kino czy Mini Mini+.

Zobacz: Zgoda UOKiK na przejęcie Centralnego Ośrodka Informatyki i Górnictwa

TVN jest spółką zależną N-Vision. Zajmuje się m.in. nadawaniem kanałów ogólnodostępnych i licencjonowaniem płatnych m.in. TVN24 i TVN Turbo. Kontroluje również szereg spółek, w tym ITI Neovision – operatora platformy satelitarnej n. Zarówno N-Vision, jak i TVN są częścią grupy kapitałowej ITI Holdings.

Przejęcie przez Groupe Canal+ wspólnej kontroli nad N-Vision nastąpi w wyniku nabycia mniejszościowego pakietu udziałów w wysokości 40 proc. oraz określonych praw dających współkontrolę. W drugiej transakcji majątek spółki Canal+ Cyfrowy, po jej uprzednim przekształceniu w spółkę akcyjną, zostanie przeniesiony na ITI Neovision w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym.

Zobacz: Zgoda UOKiK na koncentrację na rynku usług ochroniarskich

Analiza Urzędu wykazała, że koncentracje będą miały największy wpływ na krajowe rynki licencjonowania kanałów telewizji płatnej, usług dostępu do telewizji płatnej oraz usług dostępu do reklamy telewizyjnej. Na żadnym z tych rynków nie dojdzie jednak do istotnego ograniczenia konkurencji – uczestnicy transakcji będą musieli rywalizować z innymi podmiotami. Dlatego Prezes Urzędu wydała zgodę na obie koncentracje .

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK zbada koncentrację grup działających w sektorze paliwa lotniczego

UOKiK: Coca-Cola Entreprise ma zgodę na koncentrację