Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dnia 27 lipca 2011 roku zajął stanowisko w sprawie działalności firmy GoWork.pl. Nakazał on jej zmianę swoich wewnętrznych postanowień, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Firma ta zapewniła, że dostosuje się do uwag UOKiK-u.

GoWork.pl to internetowy serwis pracy, który organizuje zagraniczne wyjazdy do pracy. W swojej ofercie ma również wszelkie kursy i szkolenia ( np. masażu czy BHP). W swoim regulaminie zamieścił niedozwolone klauzule.

Zarzuty UOKiK

Postępowanie przed Urzędem wykazało, że GoWork.pl stosowało postanowienia , według których konsumentowi rezygnującemu przed rozpoczęciem kursu z usług firmy nie przysługiwał zwrot pieniędzy. Według wewnętrznego regulaminu, konsument taki gdyby zrezygnował z usług firmy w terminie do tygodnia przed rozpoczęciem kursu- nie mógłby się ubiegać o zwrot wpłaconych korzyści majątkowych. Gdyby zaś zrezygnował na przykład 8 dni przed dniem kursu, to wtedy firma pobrałaby z jego wpłaty 200 zł, ale pieniądze by zwróciła. Jak zauważa Urząd mogłoby dojść do sytuacji, w której osoba wpłacająca środki przeznaczone na szkolenie czy kurs, którego cena wynosi 200zł, nawet gdyby odstąpił od przystąpienia w nim, straciłby 100% pieniędzy, które wpłacił na ten cel. UOKiK w tym miejscu zaleciła firmie wyraźne i każdorazowe określenie wartości pieniężnych, które zaliczyłaby na swój poczet w sytuacji odstąpienia przez konsumenta chęci udziału w jednej z form działalności systemu GoWork.pl. Zdaniem Urzędu, firma nie może określić jednorazowej i bezwzględnej kwoty, pobieranej w takim wypadku ( tu mamy do czynienia z kwotą 200 zł).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził ponadto, że postanowienie regulaminowe, zgodnie z którym kursanci skreśleni dyscyplinarnie z listy nie mają prawa ubiegać się zwrot pieniędzy za niewykorzystane zajęcia, jest nadużyciem. Urząd stoi na stanowisko, że nawet osoba, która wskutek swojego niewłaściwego zachowania, została przez organizatora wydalona z zajęć, ma prawo do zwrotu środków pieniężnych za niewykorzystane przez niego godziny kursu. Wysokość takiego zwrotu musi być określana stosownie do poszczególnego przypadku, uzależniona od ceny usługi.

GoWork.pl zobowiązał się do zmiany swoich postanowień. W szczególności zadeklarował, że nie będzie podpisywał z konsumentami umów, w których zostałyby zawarte niedozwolone klauzule, na które zwrócił uwagę UOKiK. Ponadto, firma wyda nowe, uaktualnione wzory umów, w których zabraknie zakwestionowanych postanowień.

Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest ostateczna.


KM/Źródło: UOKiK

Zobacz także:

Podsumowanie działalności UOKiK za rok 2010