W dniu 19 sierpnia 2011 roku Sejm w głosowaniu podtrzymał weto prezydenta do ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie. Co oznacza, że uczelnia nie powstanie.

Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzeba było 239 głosów. Za opowiedziało się 184 posłów, przeciw było 211, a wstrzymało się 2 głosujących.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przekonywał podczas sejmowej debaty, że ustawa o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie utrwala i promuje niekorzystne rozproszenie potencjału edukacji wojskowej.

Zobacz: Kolejne konsultacje w sprawie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych

- Ustawa tak naprawdę chce komercjalizować szkolnictwo wojskowe. Chce rzucić na rynek jedną z najważniejszych dziedzin funkcjonowania wojska, jaką jest szkolenie żołnierza, w tym wypadku – oficera. To niespotykana w skali świata koncepcja - powiedział minister Koziej, przedstawiając argumenty prezydenta.

Ustawa zakładała, że Akademia Lotnicza miałaby powstać - z połączenia Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

TK o emeryturach wojskowych

Prezydent: Potrzebne zmiany w szkolnictwie wojskowym