Europejskiej Prawo Umów jako jeden z głównych priorytetów polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości było głównym tematem spotkania Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z przedstawicielami liberalnej frakcji Parlamentu Europejskiego.

Przedstawiciele Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) spotkali się m.in. z Premierem Donaldem Tuskiem oraz innymi członkami Rady Ministrów. Minister Krzysztof Kwiatkowski przewodniczył dyskusji dot. wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Głównym tematem dyskusji był jeden z priorytetów polskiej Prezydenci z zakresu wymiaru sprawiedliwości – Europejskie Prawo Umów.

Zobacz: Instrument opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów

W spotkaniu wzięła udział m.in. należąca do ALDE wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Diana Walis. W dniu 8 czerwca 2011 r. Parlament Europejski przyjął jej raport dotyczący tego projektu. W opinii Ministra Sprawiedliwości inicjatywa stworzenia europejskiego prawa umów ma ogromny potencjał i może wpłynąć na ożywienie handlu transgranicznego, w szczególności w Internecie.

Minister Sprawiedliwości przypomniał także inne priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a dotyczące wymiaru sprawiedliwości.

Zobacz: MS o priorytetach polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości

Zaznaczył także, iż za szczególnie istotne należy uznać zakończenie prac nad dyrektywą dot. Europejskiego Nakazu Ochrony.

Zobacz: Europejski Nakaz Ochrony

Krzysztof Kwiatkowski przypomniał także, że Rada przyjęła w czerwcu porozumienie ogólne, dotyczące dyrektywy w sprawie ataków na systemy informatyczne. – Wierzymy, że uda nam się wspólnie z Parlamentem sprawnie zorganizować prace trilogu, tak aby na koniec roku można było pokazać konkretne efekty – powiedział Minister Sprawiedliwości.

ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe) stanowi trzecią co do wielkości grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. Obecnie należy do niej 85 członków PE z 20 krajów członkowskich. W tej frakcji nie ma europosłów z Polski.

Celem wspólnego spotkania była dyskusja nad programem polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

MS: Europejski Certyfikat Spadkowy jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE

Polska objęła Prezydencję w Radzie UE