Podczas konferencji, która miała miejsce na Uniwersytecie Warszawskim w dniu 9 lutego 2011 roku eksperci z Polski i zza granicy rozmawiali o zasadzie poufności w arbitrażu międzynarodowym.

Celem arbitrażu międzynarodowego jest polubowne rozwiązanie sporu między podmiotami pochodzącymi z różnych krajów. Poufność arbitrażu międzynarodowego jest jedną z większych jego zalet. Podczas konferencji „Otwarcie i skrycie...”: O poufności w arbitrażu międzynarodowym (Confidentiality vs. Transparency in International Arbitration) prelegenci z pięciu krajów dzielili się spostrzeżeniami na temat dwóch przeciwstawnych tendencji w arbitrażu międzynarodowym związanych z poufnością i jawnością.
Obecnie można obserwować dążenie do jawności arbitrażu inwestycyjnego, co nasuwa automatycznie pytania co do samej natury arbitrażu. Dr Maciej Zachariasiewicz omówił istotną rolę amicus curiae w zwiększeniu jawności międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego.
Temat ewolucji koncepcji poufności omówiła Dr Beata Gessel, natomiast Mec. Kamil Zawicki zastanawiał się czy nie powinny zostać opracowane jednolite standardy etyczne dla międzynarodowego arbitrażu.
Podczas II Panelu doświadczeniami w temacie arbitrażu podzieli się prawnicy z Niemiec, Austrii, Anglii, oraz Szwajcarii.
Zasady działania LCIA-The London Court of International ArbirationLondyńskiego trybunału ds międzynarodowego arbitrażu) przedstawił Remy Gerbay, jak również omówił wyjątek od zasady poufności- tj. gdy na wniosek stron jest ona wyłączona.
Thierry Ausbuger omówił podejście Szwajcarów do arbitrażu, który ma tam bardzo długie tradycje. Szwajcarzy z jednej strony dążą do rozwiązania sporu na zasadzie kompromisu, stąd popularność arbitrażu, z drugiej strony cenią sobie prywatność i z tego względu bardzo cenią sobie jego poufność.
2. Gdy informacje z przeprowadzonego arbitrażu są potrzebne do danych statystycznych.
Konferencję poprzedził III. Warszawski Turniej Arbitrażowy związany z konkursem Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition.
Sponsorami konferencji były kancelarie prawne: Clifford Chance, K&L Gates, Łaszczuk & Wspólnicy, Salans, White & Case oraz WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Patronem prasowym - „Rzeczpospolita”.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Mediacje - czy porozumienie lepsze niż proces?

Arbitraż w sprawach budowlanych