W dniu 28 lipca 2011 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która przewiduje, iż działacz związkowy może korzystać ze szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy niezależnie od tego, czy był zatrudniony na czas określony czy nieokreślony .

Nowelizacja dostosowała przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 lipca 2010 r. (P 4/2010), kwestionującego regulację z art. 50 § 3 Kodeksu pracy.

Trybunał orzekł, iż ograniczenie zakresu roszczeń - przysługujących pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas określony , któremu wypowiedziano kontrakt z naruszeniem art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych - jedynie do odszkodowania jest niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny podkreślił , że art. 50 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy w zakresie, w jakim pomija prawo pracownika - znajdującego się pod ochroną przewidzianą w art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach w wypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o tej ochronie, jest niezgodny z art. 2 oraz art. 59 ust. 1 konstytucji.

Podkreślił, że przewidziana w ustawie o związkach zawodowych szczególna ochrona trwałości stosunku pracy odnosi się do wszystkich stosunków pracy, bez względu na podstawę ich nawiązania (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę). Nie ma również znaczenia, czy stosunek pracy został nawiązany na czas nieokreślony, czy też na czas określony, ani też w jakim wymiarze czasu pracy pracownik jest zatrudniony.

Z poprawionego przepisu wynika, że pracownik, którego zwolniono z naruszeniem przepisów o ochronie związków zawodowych, może żądać przywrócenia do pracy również w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Podobna ochrona przysługuje pracownicom w okresie ciąży, ojcom korzystającym z urlopu ojcowskiego czy pracownikom korzystającym z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zobacz także:

TK: ograniczenie zakresu roszczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony niekonstytucyjne

Uproszczone procedury wydawania świadectw pracy już obowiązują