W dniu 27 kwietnia 2012 roku Sejm zdecydował, że projekt ustawy dotyczący zmian w emeryturach mundurowych trafi do komisji nadzwyczajnej. Wcześniej posłowie nie przyjęli wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Projekt rządowy zakłada, że funkcjonariusze i żołnierze zawodowi w dalszym ciągu będą nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego. Co oznacza, że tak jak dotychczas, nie będą objęci powszechnym systemem emerytalnym.

Projekt wydłuża staż służby do 25 lat oraz wiek przejścia na emeryturę do ukończenia 55 lat. Proponowane zmiany obejmowałyby osoby, które rozpoczną służbę po wejściu w życie nowych przepisów, czyli 1 stycznia 2013 r.

Funkcjonariusze i żołnierze pozostający w służbie w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą mogli wybrać, czy chcą odejść na emeryturę na obecnie obowiązujących, czy na nowych zasadach. Mundurowy, który w dniu zwolnienia ze służby przepracował 25 lat, ale nie ukończył 55 roku życia, będzie mógł nabyć prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku pod warunkiem, że zwolnienie ze służby nastąpiło nie z jego winy, lecz np. było wynikiem likwidacji jednostki organizacyjnej.

Zobacz: Rusza rządowa kampania emerytalna

Projekt nowelizacji przewiduje, że po 25 latach służby emerytura będzie wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i wzrastać ma o 3 proc. za każdy kolejny rok służby. Maksymalna emerytura nie będzie mogła przekroczyć 75 proc. podstawy.

Wysokość emerytury uzależniona będzie od średniego uposażenia z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną i dodatkami stałymi, a funkcjonariusz lub żołnierz będzie mógł sam zdecydować, który okres jest dla niego najkorzystniejszy jako podstawa wyliczenia świadczenia. Zmiany nie przewidują możliwości łączenia emerytury z rentą.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Rząd przyjął zmiany reformujące system emerytalny

Lewiatan: Emerytury służb mundurowych za bardzo uprzywilejowane