W dniu 27 kwietnia 2010 roku Minister Sprawiedliwości podpisał porozumienie z samorządami radców, adwokatów i notariuszy umowę w kwestii świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej dla rodzin ofiar tragedii w Smoleńsku.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się do Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Krajowej Rady Notarialnej z prośbą o podjęcie współpracy wspomnianych samorządów oraz Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie udzielania bezpłatnej pomocy prawnej rodzinom ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.



Adwokaci wraz z radcami prawnymi i notariuszami, przy udziale Ministra Sprawiedliwości będą udzielali bezpłatnej pomocy prawnej rodzinom ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Porozumienie w tej sprawie podpisano 27 kwietnia 2010 r.

Do pomocy ofiarom katastrofy zobowiązały się wspólnie samorządy: adwokacki, radcowski i notarialny. Będzie ona dotyczyła m.in. uzyskania świadczeń z ubezpieczeń społecznych, odszkodowań i innych roszczeń związanych z wypadkiem, a także w postępowaniach: administracyjnych, podatkowych, sądowych, w tym spadkowych i wieczystoksięgowych, oraz przy dokonywaniu czynności notarialnych.

Ze strony Adwokatury porozumienie podpisał p.o. prezesa NRA, adw. Andrzej Michałowski, a ze strony samorządu radcowskiego Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Porady będą udzielne w poszczególnych Okręgowych Izbach Radców Prawnych. Specjalny numer telefonu w Krajowej Izbie Radców Prawnych do pierwszego kontaktu dla rodzin ofiar katastrofy to (22) 622-05-88 wew. 101

Naczelna Rada Adwokacka uruchamia centralny telefon kontaktowy 22 505 25 23, pod którym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-16.30 na hasło „Smoleńsk” rodziny ofiar i ustanowieni przez rząd koordynatorzy opiekujący się tymi rodzinami mogą zgłaszać potrzebę skorzystania z pomocy adwokackiej.


MS/NRA/KIRP/AS