Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył sprawę biegłego sądowego , który został zwolniony ze stanowiska jakie zajmował. Sąd uznał, że biegły nie dawał wystarczającej rękojmi wykonywania swojego zawodu.

Biegły zajmował się sporządzaniem ekspertyz z zakresu rachunkowości, finansów, rozliczeń finansowych, oraz prawa podatkowego.

Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach z 2000 roku biegły został zwolniony z wykonywanej funkcji. Decyzja uzasadniona była faktem, iż biegły został skazany wyrokiem SR w Katowicach za przestępstwo z art. 284 § 2 i 4 k.p.k. (obecnie uchylony) na karę 1 roku pozbawienia wolności, zawieszoną na okres 2 lat). Jednocześnie przez Sądem Rejonowym toczyło się kolejne postępowanie.

Od powyższej decyzji biegły wniósł odwołanie o charakterze bardzo osobistym. Jednakże Minister Sprawiedliwości uznał, iż odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż osoba biegłego i jego postępowanie nie powinny budzić żadnych podejrzeń. Ponadto jak wynikało z opinii na temat biegłego sporządzając ekspertyzy wykraczał poza swoje kompetencje

Biegły wniósł skargą do WSA, który to sąd także nie uwzględnił jego argumentacji.

WSA oddalił skargę, uznając, że skarżący winny był zawiadomić przełożonych o toczącym się postępowaniu karnym, oraz o zawieszonym wyroku. Ponadto wiedząc ,że sądy dla których wykonywał ekspertyzę zbierają opinię na jego temat, mógł się z nimi zapoznać, a nie powoływać się na nieznajomość tych materiałów.

Zdaniem składu orzekającego Minister Sprawiedliwości słusznie uznał, że biegły swoim postępowaniem nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania swojego zawodu.

Sygn.akt. VI SA Wa 730/08

Anna Sergiej

Zobacz także:

WSA: Czy referendarz może wykonywać zawód adwokata?

SA: Biegli nie są uprawnieni do rozstrzygania o winie