W dniu 12 listopada 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i niektórych innych ustaw, której celem jest umożliwienie skutecznej walki ze zjawiskiem chuligaństwa stadionowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas turnieju EURO 2012.

Nowelizacja zmienia łącznie 10 ustaw, w tym 5 kodeksów m.in.: ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, Kodeks wykroczeń, ustawę o Policji, Kodeks karny, ustawę o broni i amunicji, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Identyfikacja uczestników

Nowe przepisy nakładają obowiązek utworzenia centralnego systemu identyfikacji uczestników meczów piłki nożnej. Dzięki nowym regulacjom policja będzie mogła w ramach zabezpieczenia turnieju pobierać, uzyskiwać, gromadzić i przetwarzać informacje, w tym dane osobowe, o osobach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na wniosek UEFA policja sprawdzi też osoby ubiegające się o akredytację w zakresie możliwości stwarzania przez te osoby zagrożenia dla bezpieczeństwa turnieju.

Zobacz: Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012

Zakaz stadionowy

Nie wszystkie przepisy wchodzą jednak w życie 12 listopada. Od 1 stycznia 2012 roku bowiem zaczną obowiązywać regulacje, na podstawie których w przypadku osób z zakazem wstępu na imprezę masową, sąd może orzec obowiązek stawiennictwa w czasie trwania imprezy w jednostce policji lub w miejscu wskazanym przez właściwego komendanta policji. Sąd określa rodzaje imprez masowych, których dotyczy obowiązek stawiennictwa, w tym rodzaje meczów oraz nazwy klubów. Obowiązek stawiennictwa orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat, nie przekraczając okresu na jaki orzeczono zakaz wstępu na imprezę masową.

Walka z chuligaństwem na stadionach

Po upływie 3 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji, czyli od 13 stycznia 2012 r. zaczną obowiązywać przepisy, które umożliwią skuteczną walkę ze zjawiskiem chuligaństwa stadionowego i pomogą organizatorom w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas trwania imprezy.

Rozszerzony zostanie także zakres obowiązywania zakazu klubowego, który w wyniku nowelizacji przepisów dotyczył będzie także tzw. meczów wyjazdowych.

Wojewoda uzyska prawo do przerwania imprezy masowej, jeżeli jej dalszy przebieg może zagrozić życiu lub zdrowiu uczestników, a działania organizatora są niewystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa.

Zobacz: Opinia KRS odnośnie ustawy o bezpieczeństwie na EURO 2012

Od 13 stycznia 2012 r. zaostrzone zostaną również sankcje karne dla osób zagrażających bezpieczeństwu imprezy masowej. Przykładowo w przypadku niewykonania polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, czy regulaminu obiektu grozić będzie kara ograniczenia wolności albo grzywny, nie niższej niż 2 tys. zł.

Podobnej karze podlegać będzie również osoba, która podczas imprezy masowej używa elementu odzieży lub przedmiotu uniemożliwiającego lub utrudniającego jej rozpoznanie. Sankcja karna została także nałożona na członków służb porządkowych lub informacyjnych przekraczających lub niedopełniających swoich obowiązków powodujących zagrożenie bezpieczeństwa imprezy masowej. Odpowiedzialnością karną zostały obarczone także osoby, które w trakcie imprezy prowokują kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu.

Zobacz: Sąd stadionowy – nowa instytucja

Alkohol na stadionach

Nowe przepisy zezwalają m.in. na sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 proc. Alkoholu, jednakże nie dotyczy to tzw. imprez podwyższonego ryzyka.

PS/źródło:MSWiA

Zobacz także:

Bezpieczeństwo na EURO 2012

NIK o przygotowaniach do EURO 2012