Już dziś tzn. 24 września 2011 roku o godz. 11.00 na terenie całego kraju rozpoczną się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą.

Według aktualnych danych, do egzaminów łącznie przystąpi 11 851 osób, w tym:

  • na aplikację adwokacką 4 126 osób,
  • na aplikację radcowską 5 953 osoby,
  • na aplikację notarialną 1 133 osoby,
  • na aplikację komorniczą 639 osób.

Egzaminy wstępne na aplikacje zostaną przeprowadzone łącznie przez 63 komisje egzaminacyjne i odbędą się w 24 miastach w Polsce:

  • egzamin na aplikację radcowską przeprowadzi 27 komisji w 19 miastach,
  • egzamin na aplikację adwokacką przeprowadzi 28 komisji w 24 miastach,
  • egzamin na aplikację notarialną przeprowadzi 5 komisji w 5 miastach,
  • egzamin na aplikację komorniczą przeprowadzą 3 komisje w 3 miastach.

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną od 2009 r. są organizowane według nowych zasad. Zmniejszona została liczba pytań w testach oraz obniżony został próg punktowy niezbędny do otrzymania pozytywnego wyniku egzaminu.

Od 2009 r. publikowany jest również wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić mogą podstawę pytań egzaminacyjnych, co stanowi dla zdających bardzo istotną wskazówkę odnośnie zakresu materiału, obowiązującego na egzaminie. Obowiązujący na egzaminie w tym roku wykaz tytułów aktów prawnych na aplikacje adwokacką i radcowską obejmuje 51 pozycji i został podany do publicznej wiadomości 25 marca 2011 r. Natomiast wykaz tytułów aktów prawnych na aplikację notarialną obejmuje 56 pozycji i został podany do publicznej wiadomości 17 marca 2011 r.

Kandydaci na aplikantów rozwiązują test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi.

W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą na minimum 90 pytań.

Testy egzaminacyjne zostały przygotowane przez zespoły, w skład których weszli przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele prawniczych zawodów zaufania publicznego, wskazani przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Notarialną oraz Krajową Radę Komorniczą.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Ponad 12 tysięcy chętnych na aplikacje w 2011 roku

Aplikacje 2011