W dniu 25 czerwca 2011 roku wchodzi w życie ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina, której przepisy mają ułatwić produkcję wina i miodów pitnych małym przedsiębiorcom.

Nowelizacja dotyczy wprowadzenia zmian klasyfikacji fermentowanych wyrobów winiarskich oraz uproszczenia wymagań obowiązujących w zakresie uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorstw wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich dla przedsiębiorców wyrabiających niewielkie ilości markowych win owocowych i miodów pitnych z surowców uzyskanych we własnym gospodarstwie.

W związku z powyższym od 25 czerwca przedsiębiorcy, którzy do produkcji win będą używać owoców z własnych upraw będą zwolnieni z obowiązku dokonania wpisu do urzędowego rejestru.

Ponadto nowe regulacje nakładają na przedsiębiorcę, który będzie chciał uzyskać wpis do rejestru szereg obowiązków w tym mi.in. obowiązek opracowania w formie pisemnej i wdrożenia systemu kontroli wewnętrznej wyrobu lub rozlewu win, posiadania planu obiektów budowlanych przeznaczonych do wykonywania tej działalności oraz wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za kontrolę jakości trunków.

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dziennik Ustaw Nr 120, Poz. 690, z dnia 2011-06-10).

Zobacz także:

BCC: Mniej uciążliwe życie przedsiębiorcy

Czy wymiar sprawiedliwości jest przyjazny przedsiębiorcy ?