Sejm przyjął senackie poprawki do ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Przyjęte przepisy mają dyscyplinować kontrahentów do stosowania krótkich terminów zapłaty i poprawić sytuację wierzycieli.

Ustawa przewiduje m.in., że terminy zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami mają nie przekraczać 60 dni kalendarzowych. Termin ten może zostać wydłużony, jeśli strony zapiszą to w umowie i nie będzie to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela.

Za przekroczenie terminów będą mu przysługiwać odsetki ustawowe lub w uzgodnionej wysokości.

Ustawa dopuszcza także sytuację, że przekroczenie 60 dni na zapłatę będzie potraktowane jak opóźnienie, nawet jeśli dłuższy termin zapłaty wynika z umowy. Będzie to możliwe, jeżeli wierzyciel udowodni, że zapis w umowie o wydłużeniu terminu płatności był w jego sytuacji rażąco nieuczciwy.

Zobacz: Wzrost PKB coraz wolniejszy

Ponadto ustawa przewiduje 30-dniowy termin zapłaty w transakcjach, w których dłużnikami są podmioty publiczne. W przypadku transakcji skomplikowanych możliwe będzie wydłużenie terminu – maksymalnie do 60 dni kalendarzowych, ale pod warunkiem ustalenia tego przez strony. Po tym terminie wierzycielowi będą przysługiwać odsetki ustawowe.

Senat po rozpatrzeniu ustawy 21 lutego 2013 r. zaproponował, aby wierzyciel miał też prawo do takich odsetek w przypadku, gdy wydłużenie umową terminu zapłaty ponad 30 dni nie było obiektywnie uzasadnione właściwością lub szczególnymi warunkami umowy.

Senat zaproponował również poprawki o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

RPP znów obniżyła stopy procentowe