W dniu 3 września 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Znowelizowane przepisy mają usprawnić reakcję na zagrożenia, a przede wszystkim zwiększyć skuteczność podejmowanych działań.

Nowelizacja umożliwia Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmowanie działań przeciwepidemiologicznych, które zablokują szerzenie się zakażeń.

Ponadto nowe rozwiązania regulują kwestię prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego przez Państwową Inspekcję Sanitarną w przypadku osób narażonych na biologiczne czynniki chorobotwórcze, co ma szczególne znaczenie np. w przypadku zatruć i zakażeń pokarmowych, a także chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych, takich jak wirusowe gorączki krwotoczne, wąglik, ptasia grypa czy SARS.

Nowelizacja ma także zapewnić skuteczniejszy nadzór nad danymi osób z podejrzeniem zakażenia i chorych przebywających w warunkach izolacji szpitalnej.

Ustawa m.in. definiuje podmioty uprawnione do przetwarzania danych osobowych uzyskanych w celu sprawowania nadzoru epidemiologicznego, określa zasady wymiany danych o zachorowaniach między różnymi inspekcjami oraz doprecyzowuje kwestię stosowania przymusu bezpośredniego w czasie interwencji medycznej.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Nowelizacja ustawy refundacyjnej weszła w życie

NIK: Komercjalizacja szpitali nie przynosi efektu