Grupa organizacji pozarządowych zwróciła się do premiera Donalda Tuska z listem otwartym, w którym odniesiono się do zapewnień rządu, że jest gotów do poważnej rozmowy ze środowiskami, które reprezentują społeczności internetowe, na temat uregulowania mediów internetowych.

Jest to już kolejny apel organizacji pozarządowych o rozpoczęcie konsultacji projektów zmian prawa związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa informacyjnego. Organizacje uważają, ze prawa podstawowe w Internecie muszą być zagwarantowane nie tylko w sferze wolności wypowiedzi, ale także prawa do informacji, niedyskryminacji, dostępu do dóbr kultury, prywatności i tajemnicy korespondencji.

Propozycje zmian w ustawie medialnej w ocenie organizacji są niebezpieczne

Organizacje te uważają propozycje zmian w ustawie medialnej za niebezpieczne. Podkreślają, że prowadzenie realnych konsultacji oraz dialog ze społeczeństwem są niezbędnym elementem sprawnie działającego społeczeństwa obywatelskiego.

Przypominają też słowa premiera, iż Internet ani żadne inne media nie będą kontrolowane, oraz wyrażona przez premiera chęć rozmów i wysłuchania głosów osób, które twierdzą, że Internet jest gwarancją wolności, niezależności ludzi od administracji, przepisów i państwa.

Pod listem podpisały się: Helsińska Fundację Praw Człowieka, Internet Society Polska, Fundacja Panoptykon, Fundacja Kidprotect.pl, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Stowarzyszenie Projekt Polska.

RO/źródło: HFPC

Zobacz także:

HFPC interweniuje w sprawie węgierskiej ustawy medialnej

Sprzeciw wobec projektu założeń ustawy o lobbingu