Z sondażu wykonanego na zlecenie PKPP Lewiatan wynika, że aż 54 proc. polityków, urzędników, ekspertów i dziennikarzy negatywnie ocenia obecną sytuację na rynku pracy. Dla porównania tylko 11 proc. określa ją jako dobrą.

Zdaniem 45 proc. respondentów sytuacja na rynku pracy w ciągu ostatniego roku pogorszyła się, 11 proc. uważa, że się poprawiła, z kolei 44 proc. nie widzi żadnych zmian, ani na lepsze, ani na gorsze.

Ponadto, aż 58 proc. respondentów jest przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja na rynku pracy nie zmieni się, 32 proc. oczekuje jej pogorszenia, a tylko 10 proc. wierzy w poprawę.

Decydenci w prognozach są bardziej pesymistyczni niż przed rokiem- ocenia Lewiatan.

Wśród głównych przyczyn bezrobocia respondenci wymieniają kilka czynników. Po pierwsze są nimi wysokie koszty pracy, na które wskazało 60 proc. ankietowanych. Z kolei 56 proc. wymienia jako główną przyczynę kształcenie na kierunkach, po których nie ma pracy. Ponadto na światowy kryzys gospodarczy wskazało 43 proc. badanych, a na zbyt małą liczbę sposobów służących zwalczaniu bezrobocia -34 proc.

Zobacz: Spadek inflacji w maju, czy w czerwcu będzie podobnie?

Za najskuteczniejsze sposoby zwalczania bezrobocia badani uznali dofinansowywanie bezrobotnych rozpoczynających działalność gospodarczą, zmniejszenie pozapłacowych kosztów pracy oraz przygotowanie zawodowe w miejscu pracy. Zwrócili również uwagę na uelastycznienie prawa pracy.

Respondenci uważają, że tworzenie nowych miejsc pracy jest korzystniejszym rozwiązaniem, pomagającym walczyć z bezrobociem, niż aktywizacja bezrobotnych.

Badanie zostało zrealizowane w kwietniu i maju 2012 roku w grupie decydentów - polityków, urzędników szczebla centralnego i lokalnego, dziennikarzy, ekspertów, przedstawicieli organizacji pracodawców.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan: Jednolity patent europejski zagrożeniem dla polskich firm

Lewiatan chce liberalizacji rynku gazu