Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, propozycje zmian w ustawie o Systemie Dozoru Elektronicznego, czy planowana ustawa o rzeczach znalezionych to niektóre z tematów poruszone podczas spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości, które odbyło się w dniu 16 listopada 2011 roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) podejmuje wiele działań mających na celu poprawę prawa, które zmierzają do lepszego funkcjonowania społeczeństwa w ramach określonych przez przepisy.

Od czasu objęcie przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (w dniu 1 lipca 2011 roku) Ministerstwo zajęło się m.in. projektem rozporządzenia w sprawie dziedziczenia i Europejskiego Certyfikatu Spadkowego, ułatwieniami w e-handlu, czyli tzw. 28 reżimem prawnym, a w ostatnim czasie zanotowało wielki sukces, jakim jest przyjęcie przez Parlament Europejski Dyrektywy w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz pornografii dziecięcej.

Działania Ministerstwa na gruncie polskiego prawa


Obserwując coraz większe zainteresowanie funkcjonującego od 2009 roku Systemu Dozoru Elektronicznego MS zaproponowało nowelizację ustawy, która m.in. dotyczyć będzie możliwości ubiegania się przez osoby odbywające karę pozbawienia wolności o warunkowe umorzenie kary. Zmiana ta może bardziej spopularyzować tą metodę odbywania kary, zwłaszcza w ośrodkach, gdzie nie należy ona do najczęstszych (w najnowszych statystykach najgorzej wypada Kraków, natomiast w Gdańsku zanotowano najwięcej zainstalowanych elektronicznych obrączek).

Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym osadzeni w SDE takiej możliwości nie mają, co z pewności może zniechęcać do składania wniosków o możliwość odbywania kary w domu.


Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

Podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa omówiono także nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przyjętej przez Sejm w dniu 1 kwietnia 2011 roku. Głównym założeniem zmian w w.w. ustawie jest realizacja zasady „Przede wszystkim leczyć” od momentu zatrzymania sprawcy aż do wykonania orzeczenia.

Przykładem takiego działania jest możliwość zawieszenia postępowania przez prokuratora, jeśli używający narkotyków podda się leczeniu, terapii, lub działaniom edukacyjnym. Po pomyślnym zakończeniu tego etapu będzie mógł on wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania.

Wśród tematów poruszonych podczas spotkania w Ministerstwie znalazła się nowelizacja kodeksu cywilnego w zakresie rozszerzenie definicji służebności przesyłu, projekt ustawy o rzeczach znalezionych, oraz planowany w przyszłości po uzgodnieniach międzyresortowych projekt ustawy o zmianie płci.

Jak podkreślił Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski obecnie te kwestie regulowane są na zasadzie orzecznictwa, jednakże potrzebna jest również kompleksowa zmiana przepisów w tym zakresie. Przykładem najbardziej problemowych kwestii z jakimi osoby decydujące się na zmianę płci muszą się zmierzyć są zagadnienia administracyjne (zmiana paszportu, dowodu, etc.), związane ze świadczeniami emerytalnymi, czy dotyczące możliwości wzruszenia małżeństwa osoby, która została poddana zabiegowi zmiany płci. Wiele z tych kwestii jest na pograniczu różnych dziedzin prawa, np. prawa karnego, oraz medycznego, co oznacza konieczność omówienia problemu na wielu płaszczyznach i będzie stanowić nie lada wyzwanie dla ustawodawcy.


Anna Sergiej

Zobacz także:

Działania na rzecz poprawy sytuacji osób pokrzywdzonych

Prawny aspekt polskiej Prezydencji w UE