Polsko – niemiecka współpraca w sprawach rodzinnych, w tym zwłaszcza dotyczących wykonywania prawa do opieki, kontaktów z dziećmi i uprowadzeń były przedmiotem rozmów ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z niemiecką minister Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.

Minister Krzysztof Kwiatkowski z niemiecką minister sprawiedliwości spotkał się w Berlinie. Wizyta to kolejny etap przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali na temat priorytetów polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, negocjowali również Porozumienie o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.

Jak poinformował minister Krzysztof Kwiatkowski każdego roku pojawia się wiele wniosków zarówno rodziców zamieszkałych w Niemczech o zarządzenie powrotu dzieci do Niemiec, jak i wniosków rodziców zamieszkałych w Polsce o zarządzenie powrotu dzieci do Polski. Dlatego Porozumienie w tym zakresie jest tak porządne.

Polsko-niemiecka współpraca dwustronna w dziedzinie mediacji istnieje od kilku lat. Wyrazem tej współpracy są regularne spotkania polskich i niemieckich sędziów i mediatorów rodzinnych, które zaowocowały przyjęciem tzw. deklaracji Wrocławskiej oraz deklaracji z Wustrau. W dokumentach tych potwierdzono zainteresowanie i celowość współpracy w dziedzinie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych oraz uzgodniono standardy takich mediacji.

Od 2009 r. prowadzone były ustalenia z przedstawicielami Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości RFN, dotyczące współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.

Poza negocjacjami w sprawie Porozumienia o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych, ministrowie wiele miejsca poświęcili również priorytetom polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Minister Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował także priorytety z zakresu prawa karnego, a do tych należy m.in. pakiet dotyczący ochrony ofiar.

Kolejna grupa działań w trakcie Prezydencji, koncentrować się będzie na kontynuacji prac w celu wzmocnienia praw podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym, prowadzonych w formule „krok po kroku”, zainicjowanej w trakcie prezydencji szwedzkiej m.in. prawo podejrzanych do adwokata.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Umowa o współpracy w sprawach cywilnych Polski i Rosji wynegocjowana

Strategia Komisji Europejskiej odnośnie praw własności intelektualnej