Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego – Jerzy Buzek zainaugurowali obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Z inicjatywy polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 23 sierpnia w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych spotkają się ministrowie sprawiedliwości państw członkowskich UE. Data uroczystości nie jest przypadkowa. Bowiem 23 sierpnia to dla wielu mieszkańców Unii Europejskiej data odzwierciedlająca istotę tragedii, które miały miejsce w XX wieku. Dzień, w którym Hitler i Stalin podpisali pakt dzielący Europę, a którego konsekwencją była II wojna światowa.

Uroczystości będą zmierzać do przyjęcia przez uczestników wspólnej deklaracji - Deklaracji Warszawskiej z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Jednym z jej głównych celów jest wskazanie na konieczność edukowania społeczeństwa, by uniknąć w przyszłości powyżej opisanych zdarzeń. Co istotniejsze, dokument ten będzie symbolem wzajemnego zrozumienia i solidarności w kontekście trudnych i bolesnych doświadczeń związanych z reżimami totalitarnymi.

W czerwcu tego roku Rada Ministrów UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła Konkluzje w sprawie pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie. Zgodnie z nimi, należy zapewnić sprawiedliwe traktowanie ofiar wszystkich reżimów totalitarnych oraz w stosowny sposób zapobiegać wszelkim zbrodniom popełnianym przez te reżimy.

Dokument ten podkreśla rolę Unii Europejskiej w ułatwianiu, wymianie i propagowaniu inicjatyw służących zbiorowemu upamiętnianiu tych zbrodni. W konkluzjach zwrócono się do państw członkowskich m.in. o podjęcie bądź wsparcie inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do społeczeństwa, dotyczących reżimów totalitarnych.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Minister Sprawiedliwości rozważa zawieszenie polsko-białoruskiego Porozumienia

Ministrowie Sprawiedliwości UE protestują przeciwko szykanowaniu adwokatów na Białorusi