W dniu 14 lipca 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która zakłada że organizowanie i uczestnictwo w grach hazardowych w sieci będzie zakazane. Dozwolone będzie zaś zawieranie tzw. zakładów wzajemnych.

Nowe przepisy upoważniają Służbę Celną do zwrócenia się do banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo- kredytowej o zablokowanie rachunku kasyna lub firmy bukmacherskiej. Stałoby się to możliwe, gdyby celnicy mieli uzasadnione podejrzenie o popełnieniu przestępstwa skarbowego przez przedsiębiorcę, który prowadzi lub urządza gry losowe wbrew przepisom lub bez specjalnej koncesji. Oprócz tego, celnicy mogą występować o zabezpieczenie majątkowe.

Bardzo ważną zmianę, którą wprowadza nowela jest zakaz urządzania gier hazardowych w Internecie. Zakazane jest również samo uczestnictwo w nich. Ustawodawca przewiduje jednak, że dozwolone będą urządzanie zakładów wzajemnych w sieci. Do takiej formy działalności potrzebne jest jednak specjalne zezwolenie.

Zgodnie z nową ustawą o grach losowych, w zakładach wzajemnych mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie ( wyłączając loterie fantowe i promocyjne).

Ustawa wprowadza ułatwienia, zgodnie z którymi zamiast pozwolenia na zorganizowanie loterii, np. przez szkoły, parafie czy domy dziecka, wystarczy zgłoszenie takiego przedsięwzięcia Służbie Celnej. Jest to zrozumiałe, ponieważ z reguły organizator takiej loterii zyski z niej przeznacza na szczytny cel.

Nowelizacja ta ułatwia sytuację totalizatorom oraz bukmacherom, jednocześnie nie obejmując swoim zakresem gry w ruletkę czy w karty.

Karol Muż

Zobacz także:

Rząd przyjął drugą ustawę deregulacyjną

Loterie smsowe pod lupą UOKiK i UKE