Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Ustawa zmienia przepis dotyczący składania zażaleń na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz postanowienie o jego umorzeniu.

Prawo zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa zostało przyznane zawiadamiającemu o przestępstwie, o ile czynem tym zostały naruszone - choćby pośrednio - jego prawa. Uprzednio takie zażalenie mogła złożyć tylko osoba bezpośrednio pokrzywdzona oraz instytucja, która zawiadomiła o przestępstwie.

Ponadto uprawnienie do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa zostało rozszerzone na zawiadamiającego o przestępstwie, jeśli naruszyło ono choćby pośrednio jego prawa. Dotyczy to także instytucji zawiadamiającej o przestępstwie. W dotychczasowych przepisach zażalenie na umorzenie śledztwa przysługiwało tylko pokrzywdzonemu oraz podejrzanemu.

Zaakceptowana przez Sejm poprawka Senatu przewiduje, że osoba, która zawiadomiła o przestępstwie, będzie miała prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa tylko w przypadku niektórych przestępstw. Mają to być jedynie te czyny, w których często trudno jest wskazać bezpośrednio pokrzywdzonego z uwagi na abstrakcyjność chronionego dobra. Są to m.in. łapownictwo, przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, fałszywe zeznania, bezprawny wpływ na świadków, biegłych, tłumaczy i innych uczestników postępowania, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów i przestępstwa przeciwko mieniu.

Nowelizacja uwzględniająca poprawkę Senatu zostanie następnie przesłana do podpisu prezydenta.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

SN: Przemoc wobec osoby i gwałt na niej oznacza to samo