ABW powinna, na wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną, wniesioną przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z marca 2012 r. WSA stwierdził wówczas, że ABW powinna udostępnić statystyki dotyczące liczby stosowanych kontroli operacyjnych, o udostępnienie których zwróciła się HFPC.

W ustnym uzasadnieniu sędzia sprawozdawca Małgorzata Jaśkowska podkreśliła, że działalność władz publicznych, także w zakresie odnoszącym się do informacji niejawnych, podlega kontroli sądowej. W opinii sądu w stanowisku ABW nie przedstawiono realnego niebezpieczeństwa, które wiązałoby się z udostępnieniem danych, o które wnioskowała Fundacja.

Zobacz: Prokurator wykorzysta materiały z podsłuchu w innym procesie

Sprawa toczy się od 2009 r. kiedy to HFPC złożyła wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej statystyk stosowania kontroli operacyjnej. Szef ABW odmawiał udostępnienia danych statystycznych dotyczących kontroli operacyjnej argumentując, że podlegają one ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych, a ich ujawnienie mogłoby powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Wyrok jest prawomocny.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

NSA nie może się pomylić

Ile mogą służby?