Jak informuje na swojej stronie internetowej Helsińska Fundacja Praw Człowieka w dniu 3 kwietnia 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Kaperzyński przeciwko Polsce, w którym orzekł, że odpowiedzialność karna za brak sprostowania narusza wolność słowa.

Przemysław Kaperzyński był redaktorem naczelnym tygodnika „Iławski Tydzień”. Na łamach tego czasopisma w 2005 r. razem z innym dziennikarzem opublikował artykuł „Gmina Iława w niebezpieczeństwie”. W artykule dziennikarze zarzucali lokalnym władzom złe zarządzanie gospodarką wodno-ściekową, co – ich zdaniem- mogło doprowadzić do katastrofy ekologicznej i stanowiło zagrożenie dla zdrowia mieszkańców gminy.

Zobacz: Wyrok ETPC w sprawie Kupczak przeciwko Polsce

Wójt Iławy skierował do redakcji żądanie opublikowania własnego listu, w którym kwestionował treść ww. artykułu. Skarżący stwierdził, że pismo wójta nie spełnia ustawowych warunków sprostowania, nie zawierało ono bowiem wyodrębnionej i oznaczonej treści sprostowania i przekraczało wymogi objętościowe określone w prawie prasowym. Red. Kaperzyński nie opublikował nadesłanego listu, nie informując wójta o powodach swojej decyzji, chociaż prawo prasowe co do zasady wymaga uzasadnienia odmowy publikacji sprostowania.

W konsekwencji, Gmina Iława skierowała przeciwko skarżącemu prywatny akt oskarżenia na podstawie art. 46 pr. pras. Dziennikarz został skazany przez sądy krajowe na karę 80 godzin ograniczenia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ponadto sąd zakazał mu wykonywania zawodu dziennikarza przez 2 lata oraz nakazał podanie wyroku do publicznej wiadomości w Urzędzie Gminy.

Zobacz: ETPC w sprawie polskich instrumentów lustracyjnych

Wyrok ETPC

ETPC uznał, że prawo do repliki prasowej, co do zasady jest uzasadnionym elementem regulacji wolnych mediów i samo w sobie nie jest sprzeczne z wymogami Konwencji. Trybunał stwierdził jednak, iż w tej sprawie ukaranie redaktora dotkliwą sankcją karną za odmowę publikacji nadesłanego listu nie daje się pogodzić z zasadą proporcjonalności. Zwłaszcza dlatego, że proces, który przegrał red. Kaperzyński dotyczył niedopełnienia „technicznego” obowiązku zamieszczenia listu wójta i nie odnosił się do treści samego artykułu. Co więcej fakt ten nie przesądzał także o jego rzetelności, czy naruszeniu dobrego imienia władz lokalnych. W takich sprawach, nawet jeśli redaktor naczelny nie dopełnił obowiązku uzasadnienia odmowy publikacji listu, nakładanie na niego sankcji karnych jest niedopuszczalne - orzekł Trybunał.

Zobacz: Wyroki ETPC w sprawach przeciwko Polsce

ETPC jednogłośnie orzekł naruszenie art. 10 Konwencji i przyznał skarżącemu 3.000 euro zadośćuczynienia oraz 750 euro tytułem zwrotu kosztów postępowania.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Upomnienie dla Polski odnośnie wdrażania wyroków ETPC

ETPC skreślił sprawę Sroka przeciwko Polsce z listy spraw