Sąd uznał brak podstaw do uwzględnienia skargi niedoszłego aplikanta, któremu do pozytywnego zaliczenia egzaminu konkursowego brakowało 8 punktów.

Skarżący przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym kwestionował kilkanaście pytań z egzaminu na aplikację adwokacką , w tym pytania numer 68, 80, 95, 130 oraz szereg pytań z prawa podatkowego-od numeru 191 do 207.

Skarżący powołuje się na statystyki

Dodatkowo skarżący zarzucił naruszenie prawa materialnego i Konstytucji. Powołał się również na statystyki, zgodnie z którymi w 2005 roku z prawa podatkowego pojawiło się na teście jedynie 9 pytań, a już w 2008 (kiedy zdawał skarżący) było ich 21. Jednocześnie liczba pytań z prawa spółek handlowych zmniejszyła się z 35 na 9.

Taka sytuacja powoduje różny stopień trudności egzaminów na przestrzeni lat.

Różnicowanie kandydatów

Tym samym trudno jest przewidzieć ile pytań z danej dziedziny prawa pojawi się podczas egzaminu, co powoduje nierówne traktowanie kandydatów. Dodatkowo skarżący zwrócił uwagę, iż odnośnie pytań numer 12, 18, oraz 22 została naruszona zasada prawidłowego sformułowania pytań.

Skarga oddalona

WSA uznał jednak, iż brak jest podstaw do uznania skargi. Sąd oddalając skargę nie dopatrzył się naruszenia prawa materialnego. W kwestii pytań z zakresu prawa podatkowego sąd stwierdził, że faktycznie stanowi ona odrębną dziedzinę prawa, aczkolwiek mieści się w ogólnym obrębie prawa finansowego.

Racja odnośnie 3 pytań

Jednakże sąd podzielił argumenty odnośnie pytań nr. 132, 75, oraz 204 co jednak nie zmieniło sytuacji skarżącego któremu w dalszym ciągu zabrakło 5 punktów, aby zostać wpisanym na listę aplikantów adwokackich.



Sygn.akt VI S.A./Wa 1064/09

Anna Sergiej