W dniu 17 maja 2011 roku odbyło się doroczne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które miało na celu przedstawienie informacji dotyczących działalności sądu w roku 2010.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz przedstawiciele instytucji wymiaru sprawiedliwości w tym Prezydent RP Bronisław Komorowski, Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Roman Hauser, Prezes Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara oraz Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Posiedzenie otworzył I Prezes Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Dąbrowski. W swoim wystąpieniu powołał się na statystyki, z których wynika, iż podobnie, jak w roku ubiegłym, odnotowano znaczny wzrost liczby spraw wnoszonych do Sądu Najwyższego. Ogółem wpłynęły 10 223 sprawy, w tym 6 549 kasacji i skarg kasacyjnych, z czego 3 089 skarg wniesiono do Izby Cywilnej, 1 806 do Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, natomiast kasacji – do Izby Karnej 1 642 i 12 do Izby Wojskowej. Z kolei zażaleń wniesiono 1 461, natomiast kwestii prawnych 207. W stosunku do roku 2009 nastąpił wzrost o 1000 spraw, co w opinii I Prezesa SN jest wypadkową wzmożonej ilości spraw wpływających w ogóle do sądów powszechnych, których ilość w 2010 roku kształtowała się w graniach 12 935 00.

Sąd Najwyższy rozpoznał również więcej spraw niż w roku ubiegłym gdyż łącznie 9 567 w tym 6 018 skarg kasacyjnych i kasacji oraz 1 353 zażaleń. Warto w tym miejscu podkreślić, iż ponad połowa wniesionych do Sądu Najwyższego skarg uznana została jako oczywiście bezzasadna. W powyższym kontekście pojawia się postulat osobnej specjalizacji do występowania przed Sądem Najwyższym ograniczonej liczby profesjonalnych pełnomocników adwokatów czy radców prawnych. Rozwiązanie takie byłoby korzystne przede wszystkim dla samych stron, gdyż często wadliwe powołanie podstaw środka zaskarżenia uniemożliwia pożądane rozstrzygnięcie sprawy.

Jak przypomniał I Prezes SN w 2010 roku także po raz pierwszy skład orzekający Izby Karnej zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o rozpatrzenie pytania o charakterze prejudycjalnym.

Prezydent Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu podkreślił wpływ i rolę Sądu Najwyższego w dokonywaniu wykładni prawa. W powyższym kontekście Prezydent RP odniósł się do konieczności podjęcia inicjatywy ustawodawczej, która w swoim założeniu ma poprawić jakość polskiego prawa.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przypomniał z kolei, że miniony rok przyniósł, istotną dla wzajemnych relacji pomiędzy Sądem Najwyższym i Ministrem Sprawiedliwości, zmianę. W dniu 31 marca 2010 r. wyłączono prokuraturę z systemu organizacyjnego władzy wykonawczej. Tym samym Minister Sprawiedliwości, który przestał być z urzędu Prokuratorem Generalnym, utracił możliwość wnoszenia do Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej czy też skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Podczas posiedzenia Minister Sprawiedliwości skierował na ręce I Prezesa Sądu Najwyższego dokument zawierający priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z prośbą o ich konsultację i ocenę.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński podkreślił istnienie dialogu, który pomiędzy Sądem Najwyższym a Sądem Konstytucyjnym co jest niezwykle istotne w szczególności w kontekście członkowska Polski w Unii Europejskiej.

Należy podkreślić, iż analiza informacji w przedmiocie funkcjonowania Sądu Najwyższego w roku 2010 nasuwa konkluzję, w której należy pozytywnie ocenić dotychczasową działalność SN w roku ubiegłym.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

ZgromadzenieOgólne Sędziów NSA

ZgromadzenieOgólne Sędziów TK odbyło się