W dniu 31 sierpnia 2011 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, w myśl których osoby samotne nieposiadające dzieci też mogą skorzystać z programu „Rodzina na swoim”.

W myśl nowych przepisów na dofinansowanie kredytu mieszkaniowego można jednak liczyć jedynie w przypadku zakupu niedużego mieszkania (o powierzchni nie większej niż 50 m2), a dopłata obejmie tylko 30 m2.

Zobacz: Zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Co może zrobić nabywca, gdy lokal ma wady

Nowela zmierza do wygaszania programu. Jednym z zabiegów, który ma temu służyć to obniżenie mnożnika decydującego o cenie 1 m2 mieszkania, na które można uzyskać dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych. Dotychczasowy mnożnik wynosił 1,4. Teraz jest to 1,0 - dla będących w budowie lub nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych oraz 0,8 - dla pozostałych domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych.

Zobacz: RPO w sprawie problemów najemców

W ustawie zapisano, że o kredyt preferencyjny nie może ubiegać się osoba, która jest już właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Ponadto, wg nowych przepisów dopłaty do kredytu mogą być stosowane, jeżeli docelowy kredytobiorca złoży wniosek o kredyt preferencyjny najpóźniej do końca roku, w którym kończy 35 lat. W sytuacji, gdy wniosek składają małżonkowie, warunek ten dotyczy młodszego małżonka, a w przypadku jednakowego wieku - obojga małżonków.

Zobacz: RPO interweniuje w sprawie najemców mieszkań w TBS

Ustawodawca postanowił, że wnioski o preferencyjne kredyty będą przyjmowane do 31 grudnia 2012 r. Do wniosków złożonych przed 31 sierpnia 2011 r. stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym.

Paulina Szewioła

Źródło: ustawa o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 168 poz. 1006).

Zobacz także:

Sprawa dotycząca reklamy zasłaniającej okna mieszkania

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Co może zrobić nabywca, gdy lokal ma wady