W województwie mazowieckim zainaugurowano ogólnopolską kampanię „Nie przegraj!” dotyczącą problemu komercyjnego wykorzystywania seksualnego małoletnich w perspektywie Euro 2012. Głównym celem kampanii jest ograniczenie przestępczości polegającej na wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w zamian za korzyści materialne.

Kampania

Akcja skierowana jest zarówno do potencjalnych sprawców, jak i do młodzieży. Z doświadczenia wiadomo, że do krajów organizujących mistrzostwa w piłce nożnej przyjeżdża wielu turystów, wzrasta wtedy popyt na usługi seksualne - także małoletnich – powiedziała Maria Keller-Hamela, członek zarządu Fundacji Dzieci Niczyje.

Kampania „Nie przegraj!” ma uświadomić kibicom, że nawiązywanie komercyjnych stosunków seksualnych z małoletnimi jest nielegalne. Organizatorzy zwracają uwagę na fakt, że młodzi ludzie mogą często wyglądać na znacznie starszych, niż są w rzeczywistości. Dla kibiców udających się na Euro 2012 przygotowane zostaną materiały informacyjne w języku polskim, ukraińskim i angielskim, dotyczące polskich regulacji prawnych w tym zakresie. Dystrybuowane będą w miejscach wzmożonego ruchu podczas turnieju (m.in. na przejściach granicznych, lotniskach, dworcach, hotelach, stadionach, w środkach komunikacji miejskiej).

Działania skierowane do młodzieży mają uświadomić młodym ludziom, że konsekwencje podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych mogą być poważne i długofalowe. Przygotowany zostanie specjalny program edukacyjny dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz materiały edukacyjne dotyczące możliwości uzyskania pomocy m.in. w anonimowym telefonie zaufania 116 111.

Zobacz: TK: Ojciec który jedynie łoży na dziecko nie ma prawa do ulg podatkowych dla samotnych rodziców

Raport

Zaprezentowano także wyniki badań przeprowadzonych w Polsce i na Ukrainie, dotyczących problemu prostytucji dziecięcej. Wynika z nich, że 58% ankietowanych nastolatków uważa, że powodem podejmowania kontaktów seksualnych w zamian za korzyści materialne jest chęć posiadania modnych ubrań i kosmetyków.

Podczas inauguracji kampanii zaprezentowano raport przedstawiający wyniki projektu badawczego Fundacji Dzieci Niczyje na temat prostytucji dziecięcej, który został przeprowadzony w Polsce oraz na Ukrainie od maja do sierpnia 2011 roku.

Jak pokazuje raport zdaniem niemal połowy polskiej młodzieży (48%) prostytucja motywowana chęcią posiadania modnych ubrań, kosmetyków lub gadżetów to realny problem i dotyczy wielu osób. Według młodzieży tzw. prostytucja głodowa czyli ze względu na trudną sytuację życiową jest dużo mniejszym problemem niż prostytucja aspiracyjna czy sponsoring.

Zobacz: Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Z badania wynika, iż co drugi mieszkaniec Polski i Ukrainy uważa, że problem prostytucji młodzieży spowodowanej brakiem podstawowych środków do życia jest realny i dotyczy wielu osób. Wśród młodzieży taką opinię wyraziło jedynie 37 % badanych.

Ponadto jak czytamy w raporcie zdecydowana większość Polaków i Ukraińców bardzo negatywnie ocenia wszystkie formy komercyjnych kontaktów seksualnych młodzieży. Jednakże jak pokazują badania prostytucja spowodowana trudną sytuacją życiową jest najbardziej akceptowalna ze wszystkich omawianych zachowań.

Z badań wynika także, że Polacy nie mają świadomości obowiązującego prawa w obszarze prostytucji dziecięcej.

Jak czytamy w raporcie młodzi ludzie chętnie uczestniczyliby w zajęciach dotyczących zjawiska prostytucji, realizowanych w przystępnej i atrakcyjnej formie.Warto zwrócić uwagę, iż u młodych ludzi widać świadomość problemu i krytyczne podejście do tego zjawiska. Główna potrzeba dotyczy więc motywowania ich do reagowania w przypadkach, kiedy wiedzą o takiej sytuacji w swoim środowisku. Sami chcieliby brać udział w zajęciach edukacyjnych poruszających te tematy i mają dość sprecyzowaną wizję takich spotkań.

Zobacz: RPO o ochronie dzieci przed powtórną wiktymizacją

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii edukacyjno – informacyjnej „Nie przegraj!”, której inauguracja nastąpiła w województwie mazowieckim, jest Fundacja Dzieci Niczyje. Kwotę 100 tys. zł na jej realizację przekazał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej". Na przełomie listopada i grudnia w pozostałych miastach goszczących Euro 2012 (Gdańsk, Poznań, Wrocław) oraz w Rzeszowie (blisko granicy z Ukrainą) odbędą się kolejne konferencje.

PS/źródło:Fundacja Dzieci Niczyje

Zobacz także:

Odznaka honorowa dla Fundacji Dzieci Niczyje

„Chronimy dzieci”- polityka ochrony dzieci przez przemocą