Dnia 23 lutego 2010 roku w gmachu Sądu Najwyższego odbyła się uroczystość będąca formalnym uwieńczeniem konkursu „ Książka prawnicza najbardziej przydatna w praktyce wymiaru sprawiedliwości”, którego laureatem został Tadeusz Zembrzuski.

Do konkursu zostało zgłoszonych 6 prac spośród których największe uznanie członków jury zyskała praca doktorska Tadeusza Zembrzuskiego „ Dostępność skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym” kładąca nacisk na problematykę ograniczeń wpływających na dostępność skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym. Powyższa książka adresowana jest zarówno do teoretyków jak i praktyków prawa, którzy występują lub mogą występować w sądowym postępowaniu kasacyjnym przed Sądem Najwyższym. Zwycięstwa zainkasował kwotę 10.000 zł, roczną prenumeratę „Przeglądu Sądowego”, a także roczny dostęp do elektronicznego serwisu prawniczego LexisNexis Lex Polonica. Laureat wyraził nadzieję, iż Jego publikacja przyczyniła się do dyskusji nad charakterem i dostępnością instytucji skargi kasacyjnej. Wskazał również na istotną rolę i duże zapotrzebowanie na specjalistyczną i wskazującą na konkretne rozwiązania literaturę prawniczą.

Konkurs zdaniem Redaktora Naczelnego „ Przeglądu Sądowego” profesora Tadeusza Erecińskiego miał na celu promowanie tytułów o szczególnej wartości merytorycznej, które ułatwiają pracę przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem sędziego Jacka Gudowskiego nagrodzona praca w sposób zręczny warsztatowo zespala doktrynę i myśl prawniczą. O randze konkursu może również świadczyć fakt uczestnictwa w uroczystości znakomitości świata nauki i prawa, do których niewątpliwie należy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego profesor dr hab. Lech Gardocki, Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Marcin Dziurda,/ członek Kolegium Sądu najwyższego prof. dr hab. Tadeusz Ereciński, czy sędzia Sądu Najwyższego Izby Cywilnej Jacek Gudowski. Prof. dr hab. Tadeusz Ereciński, zapowiadając kolejne edycje konkursu, wyraził nadzieję, że staną się ważnym impulsem do tworzenia publikacji na najwyższym poziomie, a uzasadniając fakt nagrodzenia tylko jednej pracy, bez przyznawania dodatkowych wyróżnień wskazał na większy prestiż i znaczenie nagrody głównej.

Zarówno autor jak i jury konkursu podkreślili ogromne zainteresowanie nagrodzoną publikacją, w związku z powyższym, zdecydowano się na kolejne wydanie, wyróżnionej pracy, uzupełnione, oraz rozszerzone o nowości orzecznicze.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Prawa obywatela w sądzie-konkursrozstrzygnięty

Konkurs - Skomentuj Wyrok- rozstrzygnięty