Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji ustawy o prokuraturze, przedłożone przez ministra sprawiedliwości. Głównym celem zmian jest wprowadzenie kontroli parlamentarnej nad prokuraturą.

Prokuratura pod kontrolą parlamentu

Zgodnie z przyjętymi założeniami prokuratura ma być pod kontrolą parlamentu. Nowe przepisy mają także zwiększyć jej udział w realizacji priorytetów polityki karnej, przy utrzymaniu zasady niezależności prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych i odrębności prokuratury względem administracji rządowej.

Obecnie jedynym elementem kontroli nad prokuraturą, jest składanie premierowi przez prokuratora generalnego sprawozdania z jej rocznej działalności.

Zaproponowano aby to sprawozdanie było przedmiotem debaty sejmowej, która odbywałaby się niezależnie od decyzji premiera o przyjęciu lub odrzuceniu sprawozdania.

Zaproponowano również wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą Sejm będzie mógł żądać od prokuratora generalnego informacji związanych z przestrzeganiem praworządności oraz czuwaniem nad ściganiem przestępstw. To żądanie nie będzie mogło jednak dotyczyć przedstawienia informacji o biegu postępowania w konkretnej sprawie.

Zobacz: Prawo sędziów do wcześniejszego stanu spoczynku zagrożone

Kierunki polityki karnej

W myśl nowych przepisów minister sprawiedliwości, w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych, będzie zobowiązany do opracowania projektu założeń zasadniczych kierunków polityki karnej. Będą one musiały być przyjęte przez Radę Ministrów. Jednocześnie prokurator generalny będzie musiał zaopiniować projekt założeń. Z kolei rząd w końcowym dokumencie będzie mógł uwzględnić stanowisko prokuratora generalnego w tej sprawie. Dokument nie byłby wiążący dla prokuratora generalnego, jednak miałby on prawo na podstawie założeń wydawać zarządzenia i wytyczne podległym prokuratorom.

Dobór kadry prokuratorskiej

Nowe prawo przewiduje także zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego na dobór kadry prokuratorskiej oraz precyzyjne określenie uprawnień prokuratorów przełożonych wobec prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze.

Założono zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na obsadę stanowisk kierowniczych w prokuraturze i dobór kadry prokuratorskiej. Zaproponowano, aby Krajowa Rada Prokuratury przedstawiała prokuratorowi generalnemu dwóch kandydatów na każde wolne stanowisko prokuratorskie.

Zobacz: SN: Sędzia przeniesiony w stan spoczynku z powodów zdrowotnych nie ma powrotu do zawodu

Likwidacja prokuratur wojskowych

Założono likwidację prokuratur wojskowych i przeniesienie prokuratorów wojskowych do prokuratur powszechnych. Prokuratorzy ci - w prokuraturach powszechnych - zachowają status zawodowo czynnych żołnierzy delegowanych poza struktury MON. Zaplanowano także reorganizację pionu śledczego i lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. W tym kontekście przewidziano możliwość przenoszenia ich do prokuratury powszechnej.

Dodatkowo zostanie uregulowana jeszcze jedna kwestia - prokurator w stanie spoczynku będzie musiał zrzec się swojej funkcji, jeśli zostanie mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w Sejmie, Senacie, samorządzie terytorialnym, służbach dyplomatycznych lub konsularnych czy organizacjach międzynarodowych.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Prokuratorzy negatywnie o zmianach w procedurze karnej

Prokuratura pod kontrolą parlamentu ?