W dniu 25 lutego 2011 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która stwarza sądom większą swobodę w orzekaniu w przedmiocie środków karnych stosowanych wobec sprawców w stanie nietrzeźwości prowadzących pojazdy niemechaniczne jak i daje możliwość dostosowania środka karnego do specyfiki poszczególnych spraw.

Nowela zmienia brzmienie art. 42 § 2 kk, skreślając z jego treści słowa mechanicznych. Z powodu tych właśnie słów sądy orzekały wobec nietrzeźwych rowerzystów zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Nowelizacja dostosowuje prawo do postanowienia sygnalizacyjnego Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2009 r. podjętego w związku z wyrokiem TK z 7 kwietnia 2009 , w którym Trybunał wskazał Sejmowi, potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany obowiązującego stanu prawnego, w którym nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych.
Zgodnie z obowiązującymi od 25 lutego przepisami Sąd skazujący nietrzeźwego rowerzystę będzie mógł zadecydować, czy pozbawiać go także prawa do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Nowelizacja nie oznacza jednak gwarancji, że za prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości kierowca pojazdu niemechanicznego nie straci prawa jazdy, jednak daje sądom większą swobodę w orzekaniu środków karnych w oparciu o indywidualny stan faktyczny sprawy.

Ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny (Dz. U. Nr 17 poz. 78).

Zobacz także:

Zmiany w ruchu drogowym czyli większa prędkość na autostradach