Minister Sprawiedliwości wystosował list do Prezesa Krajowej Rady Notarialnej Lecha Borzemskiego w sprawie medialnych doniesień dotyczących trudności samorządu notarialnego z realizacją obowiązku organizowania i prowadzenia aplikacji notarialnej.

Zdaniem Ministra liczba notariuszy pozwala na objęcie patronatem wszystkich wpisanych na listę aplikantów. Taki wniosek płynie z porównania liczby notariuszy i aplikantów w poszczególnych izbach. Z analizy danych wynika, że jedynie w warszawskiej izbie liczba aplikantów nie stanowi połowy liczby notariuszy.

Jak podnosi Minister Kwiatkowski w swoim liście obowiązujące przepisy nie rozstrzygają, ilu aplikantów może mieć jeden patron. Kryterium w tej sprawie powinno być możliwość efektywnego szkolenia aplikanta.

Półroczne praktyki w sądach

MS w dniu 7 grudnia 2009 roku spotkał się na naradzie z prezesami sądów apelacyjnych i okręgowych, uzgodnił, że poczynając od roku 2010 wszyscy aplikanci I-roczni mogą rozpocząć odbywanie 6-miesięcznych praktyk w sądach rejonowych.

Odbywanie aplikacji w sądzie ma się zakończyć w dniu 30 czerwca 2010 roku. W tym czasie, z dniem 30 kwietnia 2010r., aplikację notarialna ukończy 329 aplikantów III-go roku. W tej sytuacji notariusze, którzy do 30 kwietnia 2010 r. sprawowali patronat nad aplikantami III-go roku, zostaną zwolnieni z tego obowiązku i będą mogli objąć patronatem aplikantów I-go roku - po zakończeniu przez nich praktyk w sadach.

Uchwały skierowane do sądu

W związku z faktem, że poznańska, oraz warszawska izba podjęły niezgodne z prawem uchwały dotyczące wpisu na listę aplikantów, oraz odmówiły aplikantom wpisanym

na listy rozpoczęcia szkolenia z powodu braku umów o zatrudnienie lub o patronat, skierowane zostały pisma wskazujące na sprzeczność z prawem przyjętych rozwiązań. Brak stosownej reakcji ze strony tych organów spowoduje zaskarżenie uchwał do Sadu Najwyższego.

Do dnia 20 grudnia 2009 r. KRN ma poinformować ministra odnośnie podjętych inicjatyw w tej sprawie, oraz ich efektach.

MS/AS