W dniu 3 czerwca 2011 Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, która reguluje sposób działania i postępowanie przed KRS.

Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa

Ustawa dostosowuje porządek prawny do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 listopada 2009 r. Reguluje sprawy z zakresu właściwości i ustroju Krajowej Rady Sądownictwa, sposobu jej działania oraz stosowanej przez nią procedury.

Przepisy zawierają m.in. ustawowe uregulowanie zasad przyznawania i wysokości diet przysługujących poszczególnym członkom KRS z tytułu pracy w Radzie.

Ponadto ustawa rezygnuje z rozwiązania umożliwiającego ministrowi sprawiedliwości, prezesowi SN i prezesowi NSA delegowanie swojego zastępcy na posiedzenia Rady, gdy nie mogą brać udziału w jej pracach osobiście. Ustawa przewiduje, iż przedstawiciele tych osób mogą na posiedzeniach wyrażać stanowisko w każdej sprawie, jednak bez prawa głosu.

Ustawa o państwowych instytucjach filmowych

Prezydent podpisał także ustawę z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o państwowych instytucjach filmowych. Głównym celem nowelizacji jest wydłużenie o dwa lata okresu przewidzianego na komercjalizację lub likwidację państwowych instytucji filmowych oraz wprowadzenie możliwości przekształcania państwowych instytucji filmowych w państwowe instytucje kultury.

Prezydent podpisał także ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim oraz ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Zmiany w prawie medialnym weszły w życie

Zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych podpisane przez prezydenta