Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym przygotowany przez Ministra Finansów zwiększa uprawnienia doradców m.in. w zakresie liberalizacji rynku usług w Unii Europejskiej.

Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym jest obecnie w fazie uzgodnień wewnątrzresortowych i ma na celu dostosowanie tej ustawy do wymogów dyrektyw usługowych.

Projekt zakłada m.in. rozszerzenia form wykonywania zawodu doradcy podatkowego, oraz nadaje im nowe kompetencje. Dyrektywa usługowa ma na celu liberalizację rynku usług w Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą możliwości wykonywania doradztwa podatkowego przez wszystkie spółki kapitałowe, a nie tylko te wpisane na listę osób prawnych uprawnionych do jego wykonywania. Doradztwem w tych spółkach będą jednak mogły zajmować się tylko osoby wpisane na listę doradców podatkowych. Z dyrektywy wynika również, że doradcy będą mogli tworzyć spółki multidyscyplinarne z przedstawicielami innych zawodów, np. z radcami prawnymi.

Istotną zmianą jest także zniesienia zakazu reklamy. Doradcy będą także mieli możliwość wykonywania innej działalności niż doradztwo podatkowe. Otrzymają oni szersze uprawnienia, np. do reprezentowania klientów w sprawach celnych, czy związanych z egzekucją. Po zmianach za brak ubezpieczenia nie będą groziły sankcje dyscyplinarne.

MF/AS

Zobacz także:

UOKiK: 14 mln zł kary na Pocztę Polską i telekomy

Zmiany w kodeksie karnym wykonawczym