Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w posiedzeniu Rady Ministrów Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która odbyła się w Brukseli. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały dwa niezwykle ważne dokumenty UE, poruszające m.in. problem tzw. dopalaczy.

Podczas posiedzenia przedstawione zostało Sprawozdanie roczne Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii „Stan problemu narkotykowego w Europie 2010”.
Raport porusza m.in. problem tzw. dopalaczy i komplikacji w gromadzeniu i interpretacji danych dotyczących ich rozpowszechniania.
Pozostałe najważniejsze tezy Sprawozdania dotyczące dopalaczy to m.in.: problematyka związana z szybkością z jaką dostawcy omijają kontrole narkotykowe poprzez oferowanie wciąż nowych alternatyw. Raport porusza również kwestię sprzedaży dopalaczy, która następuje obecnie także za pośrednictwem Internetu lub smart shopów, a jej rozpowszechnianiu towarzyszy reklama przy pomocy agresywnych i wyrafinowanych strategii marketingowych.
Badania wskazały na poważną skalę używania dopalaczy przez konsumentów. W 2008 r. w badaniu w Polsce używanie dopalaczy zgłosiło 2,6% uczniów; w Niemczech (Frankfurt) 6% uczniów w wieku 15 -18 lat zgłosiło przynajmniej jednokrotne użycie tzw. spice (mieszanki do palenia z dodatkami syntetycznymi o działaniu psychoaktywnym); w Wielkiej Brytanii 56,6% bywalców klubów zgłosiło stosowanie dopalaczy.
W trakcie posiedzenia Rady Ministrów Sprawiedliwości UE zaprezentowano także Raport Komisji Europejskiej dotyczący przeglądu postępu w realizacji w 2010 r. Planu Działania UE w sprawie narkotyków (2009-2012).
Raport jest efektem pierwszego przeprowadzonego przez Komisję Europejską przeglądu Planu działania UE w sprawie narkotyków na lata 2009 -2012. Główne tezy Raportu zostały zaprezentowane przez Viviane Reding, Komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa dotyczyły tzw. dopalaczy. Raport wskazuje, iż szybkie pojawianie się nowych substancji psychoaktywnych – dopalaczy stało się jednym z głównych wyzwań dla polityki antynarkotykowej.
Państwa starają się ograniczyć rozpowszechnianie się tych substancji niosących ze sobą ryzyka zdrowotne i społeczne, które w znacznej mierze są nieznane. Nieznające granic kanały dystrybucji, takie jak Internet oraz szybkość, z jaką jedne substancje zastępowane są innymi, dodatkowo komplikują zadanie. Ponadto jak wskazała Viviane Reding Komisja Europejska prowadzi obecnie ocenę funkcjonowania Decyzji Rady 2005/387/JHA w sprawie wymiany informacji, oceny ryzyka i kontroli nowych substancji psychoaktywnych i przedstawi propozycje jej zmiany, tak aby lepiej można było sobie radzić z rozszerzającym się rynkiem nowych substancji.

PS/MS

Zobacz także:

Nowelizacja ustawy ws. dopalaczy podpisana przez Prezydenta

Rola państwa i prawa w przeciwdziałaniu narkomanii