Zakończyła się V Ogólnopolska Konferencja "Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw" - 27-28 października 2008, która odbyła się pod patronatem Ministra Sprawiedliwości.

Prewencja przemocy wobec dzieci jako element polityki, przyjazne przesłuchiwanie dzieci, pomoc online i pomoc telefoniczna dzieciom w kryzysie – to tylko niektóre tematy, jakie zostanały poruszone na V Ogólnopolskiej Konferencji "Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw".
Ministerstwo Sprawiedliwości na konferencji reprezentował będzie Sekretarz Stanu – Marian Cichosz.

Sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Anna Maria Wesołowska w swoim wystąpieniu omówiła zagadnienie przesłuchania dziecka w świetle orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).

Podkreśliła że w Polsce nie ma szkoleń sędziów i asesorów z zakresu psychologii, które byłyby pomocne przy przesłuchaniu dziecka. Powołała się na dwa orzeczenia Sądu Najwyższego, pierwsze z 2006 r., które wskazywało iż dwukrotne przesłuchanie dziecka musi być spowodowane szczególnymi okolicznościami, jednak kolejne orzeczenie z 2008 r. całkowicie zaprzeczało pierwszemu.

W roku 2005 wytyczne ONZ odnośnie zagadnienia-„ Jak przesłuchiwać dziecko?” -wpłynęły do wszystkich sądów, jednak jak wynika z praktyki większość sędziów nie miała możliwości zapoznania się z nimi.

Sędzia Wesołowska podkreśliła znaczenie decyzji ramowej z dnia 15 marca 2001 w sprawie pozycji ofiar w postępowaniu karnym, które zostało potwierdzone orzeczeniem ETPC. Kluczowe są w niej trzy zagadnienia :

-dziecko jest szczególną stroną postępowania

-dziecko ma prawo do jednokrotnego przesłuchania

-dziecko ma prawo do przesłuchania w przyjaznym pokoju i w odpowiednich warunkach.

Jak zostało podkreślone we wszystkich wypowiedziach podczas konferencji standardy te powinny być przestrzegane przez wszystkich, którzy biorą udział w przesłuchaniu dziecka.

Anna Sergiej