Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych złożyła na ręce Przewodniczącego Komisji Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji projekt zmian legislacyjnych w zakresie zniesienia podatku VAT od nieodpłatnej pomocy prawnej.

Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych jest już od 5 lat zaangażowana w upowszechnianie dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej, w szczególności wspieranie i promowanie działalności pro bono wśród prawników. Niezwykle ważnym wsparciem była możliwość uczestnictwa w posiedzeniu Państwa Komisji poświęconym barierom w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych, które odbyło się w dniu 26 marca 2008 r., podczas którego mogliśmy poruszyć problem podatku VAT od bezpłatnych usług prawnych.

Obecnie obowiązujące przepisy podatkowe i ich wykładnia prezentowana przez organy podatkowe utrudniają jednak świadczenie usług prawnych pro bono. Najpoważniejszym źródłem problemów związanych ze świadczeniem bezpłatnej pomocy prawnej jest niewątpliwie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.; dalej: ustawa o VAT). Zgodnie z interpretacją tego przepisu przyjmowaną przez organy podatkowe, osoby i kancelarie świadczące pomoc prawną pro bono są obowiązane do odprowadzania podatku VAT od świadczonych nieodpłatnie usług. Dodatkowo, osoba, która z takich usług skorzysta, powinna potraktować wartość nieodpłatnej usługi jako swój przychód i odprowadzić od niej podatek dochodowy. W oczywisty zatem sposób obowiązujący system prawny nie tylko nie zachęca, a wręcz powstrzymuje wielu prawników i kancelarie od rozbudowywania dotychczasowej działalności pro bono.

Z tego względu, Fundacja podjęła inicjatywę przygotowania projektu zmian legislacyjnych w tym zakresie, o których przygotowanie poprosiła współpracujących z nią ekspertów prawa podatkowego. Wynikiem ich pracy jest projekt wraz z uzasadnieniem. Nad projektem pracowali: Pani Mecenas Dorota Szubielska - Chadbourne & Parke, Pan Mecenas Cezary Przygodzki - Ernst & Young, Pan Mecenas Robert Krasnodębski - Weil, Gotshal & Manges oraz Pan Mecenas Piotr Karwat - Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy.

Fundacja informuje, że udało jej się uzyskać oficjalne poparcie środowiska pozarządowego, w szczególności Fundacji im. Stefana Batorego, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Federacji Organizacji Służebnych Maziowa, Związku Biur Porad Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Za szczególnie ważny głos uznała poparcie, którego udzieliła Krajowa Rada Radców Prawnych reprezentowana przez Prezesa Macieja Bobrowicza a obecnie czeka na decyzję Naczelnej rady Adwokackiej,

FUPP/KR