Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia w sprawie zwolnienia od kosztów sądowych jest zgodne z konstytucją-uznał Trybunał Konstytucyjny na w dniu 31 marca 2009 roku.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną "HAGER&SCHLAFFKE" sp. z o.o. dotyczącą uniemożliwienia zaskarżenia postanowienia w sprawie zwolnienia od kosztów sądowych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 3941 par. 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, w zakresie, w jakim uniemożliwia zaskarżenie postanowienia o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych wydanego po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji, jest zgodny z art. 45 ust. 1 i art. 78 w związku z art. 176 ust. 1 konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwestionowany przepis nie narusza prawa do sądu, prawa do zaskarżania orzeczeń sądowych oraz zasady dwuinstancyjności postępowania.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, konstytucyjne standardy sprawiedliwej procedury sądowej wymagają, żeby strony i uczestnicy postępowania mogli wnosić środki zaskarżenia od postanowień w kwestii zwolnienia od kosztów postępowania wydawanych przez sąd pierwszej instancji. Nie nakazują natomiast tego w przypadku postanowień w kwestii zwolnienia od kosztów postępowania wydawanych po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji. Przyjęte rozwiązanie nie narusza zatem konstytucji.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Marek Kotlinowski, a sprawozdawcą był wiceprezes TK Janusz Niemcewicz.

TK/AS

Zobacz także:

Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK

TK: Procedura przy uchwalaniu ustawy o finansowym wsparciu rodzin niekonstytucyjna