Komisja Finansów Publicznych przyjęła trzy poprawki przygotowane przez Radę Podatkową PKPP Lewiatan dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, którego zasadniczym elementem jest odejście od klasyfikacji statystycznych przy identyfikowaniu usług zwolnionych.

Przedstawiciele Rady podatkowej podkreślali, że choć sama idea nowelizacji jest słuszna, jej projekt nie odpowiada całkowicie przepisom Dyrektywy Rady 2006/112/WE w zakresie zasad zwolnienia dla usług finansowych. Według projektu nowelizacji praktycznie każde nabycie wierzytelności, w tym nabycie w celu odprzedaży (które to nie może być uznane za świadczenie usług windykacji czy factoringu) podlegałoby opodatkowaniu.

Zaproponowana przez Radę poprawka, zaakceptowana przez Komisję Finansów Publicznych, uwzględniając obowiązek opodatkowania usług ściągania długów, pozostaje w zgodzie z prawem europejskim.

Uwzględniono również proponowaną przez Radę Podatkową zmianę w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług usługi stanowiącej element usług finansowych lub ubezpieczeniowych.

Ponadto Rada zwróciła uwagę, że zgodnie z Dyrektywą Rady 2006/112/WE zwolnienie z podatku od towarów i usług dotyczy m.in. usług ubezpieczeniowych oraz usług pokrewnych świadczonych przez agentów ubezpieczeniowych. Zaproponowała więc wprowadzenie do projektu ustawy zwolnienia, które miałoby charakter doprecyzowujący obecnie obowiązujące regulacje w tym zakresie.



Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych Radę Podatkową PKPP Lewiatan reprezentowali:



  • Andrzej Nikończyk - Wiceprzewodniczący Grupy VAT,
  • Marcin Chomiuk - Wiceprzewodniczący Grupy VAT,
  • Małgorzata Blajerska - Sekretarz Rady Podatkowej

PS/PKPP Lewiatan