Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zdaniem rządu, zaproponowane zmiany mają charakter cząstkowy i nie wyczerpują wszystkich istniejących i zgłaszanych przez różne środowiska propozycji zmiany obowiązujących przepisów.

Posłowie zaproponowali, aby biura informacji gospodarczej ujawniały jedynie dane na temat zobowiązań wymagalnych i niespłaconych, ale tylko te potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, uznane na piśmie lub potwierdzone decyzją organu administracji.

Zdaniem rządu, propozycja poselska może przyczynić się do zawężenia źródeł informacji o zaległych zobowiązaniach finansowych podmiotów obrotu gospodarczego, a to jest sprzeczne z ideą powołania i działania biur informacji gospodarczej. Wpisanie nierzetelnego dłużnika do rejestru biura działa dyscyplinująco i w wielu przypadkach prowadzi do spłaty zaległego długu bez konieczności występowania wierzyciela na drogę sądową. Biura są w istocie alternatywą dla długich i kosztownych sposobów dochodzenia i egzekwowania roszczeń.

Zobacz: MS: Szybsza wymiana informacji pomiędzy sądami a KRK

W Ministerstwie Gospodarki trwają prace analityczne dotyczące oceny funkcjonowania obecnego mechanizmu wymiany informacji gospodarczych.

W związku z tym Rada Ministrów wniosła o wstrzymanie prac nad poselskim projektem do czasu przedłożenia projektu rządowego.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Indeks Biznesu Lewiatana wciąż spada

Kolejna obniżka stóp procentowych