statystyki

Kodeks karny wykonawczy znowelizowany

07.12.2009, 05:12; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:02
W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 maja 2008 roku nastąpiła nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego dotycząca osadzania skazanych w celi, gdzie przypada na jednego więźnia mniej niż 3 m2.

 

W dniu 6 grudnia 2009 roku weszła w życie nowlizacja, która jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w sprawie Jacka Garbacza, iż art. 248 §1 k.k.w. jest niezgodny z art. 40, art. 41 ust. 4 i art. 2 Konstytucji. W stanie faktycznym tej sprawy skarżący odbywał karę pozbawienia wolności w różnych zakładach karnych, gdzie wielkość powierzchni w celi przypadająca na jednego skazanego wynosiła ok. 1 m2 . Sytuacja taka związana była z tym, iż dyrektorzy poszczególnych placówek wykorzystywali art. 248 §1 k.k.w. do przedłużania okresów przebywania w celi nie spełniającej wymogów z art. 110 §2 k.k.w. w taki sposób, iż faktycznie był to czas nieoznaczony. Skarżący w pismach do administracji podnosił fakt tej niezgodności, składając również skargę na jej decyzję do Sądu Penitencjarnego. Wydział V Penitencjarny uznał skargę za bezzasadną, co spotkało się z zaskarżeniem zarządzenia przez Jacka Garbacza do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. I w tym przypadku sąd uznał skargę za bezzasadną.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane