W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyło się śniadanie prasowe: Nastroje przedsiębiorców w Europie - czy polscy przedsiębiorcy są największymi optymistami?

W trakcie spotkania przedstawione zostały wyniki tegorocznej edycji badań „European Economic Survey”, w których wzięło udział 69 500 przedsiębiorstw z 95 regionów Europy. Przedsiębiorcy ocenili warunki dla prowadzenia biznesu oraz wyniki osiągnięte przez swoje firmy w minionym roku i jednocześnie zdradzają swoje prognozy na rok następny.

W spotkaniu wziął udział Marek Kłoczko – Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej.

Polskim przedsiębiorcom kryzys niestraszny. Wierzą, że okres dekoniunktury mają już za sobą i w przyszłym roku planują zwiększenie sprzedaży, ekspansję eksportową i nowe inwestycje. W Europie należeliby do grona największych biznesowych optymistów, gdyby nie to, że pod względem oceny jakości otoczenia biznesu, czyli warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej, od lat pozostają pesymistami. To główne wnioski z badań nastrojów przedsiębiorców, przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą w ramach European Economic Survey 2010.

„Po ciężkim roku 2009 przedsiębiorcy liczą, że w przyszłym roku gospodarka powróci do dobrej kondycji. Dane GUS, mówiące o 1,7 procentowym wzroście gospodarczym w III kwartale 2009 roku potwierdzają, że polscy przedsiębiorcy skutecznie poradzili sobie ze skutkami światowego kryzysu, a ich optymistyczne prognozy na rok 2010 maja realną szansę się sprawdzić” – mówi Marek Kłoczko, Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KIG, prawie 60% polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć obroty w 2010 roku, a tylko 12% oczekuje spadku. Oczekiwania w tym względzie są bardziej optymistyczne w sektorze usług niż w firmach produkcyjnych. Symptomy poprawy koniunktury w kraju widoczne są w prognozach sprzedaży krajowej. W 2010r. jej wzrostu oczekuje ponad 57% firm.

Polski biznes liczy, że przyszły rok będzie znacznie lepszy dla eksportu, który znacznie przyhamował z powodu m.in. problemów u naszych głównych partnerów handlowych. Ponad jedna trzecia badanych firm planuje zwiększyć sprzedaż eksportową, a niemal połowa (48,8%) utrzymać eksport na niezmienionym poziomie. „Prognozy przedsiębiorców dotyczące eksportu, pozwalają sądzić, że zakładany w projekcie ustawy budżetowej wzrost eksportu w przyszłym roku o 2,8% jest możliwy do osiągnięcia” – dodaje Marek Kłoczko.

Optymizmu nie brakuje polskim firmom w planach inwestycyjnych. Jak pokazały badania KIG, w przyszłym roku 44,5% firm deklaruje zwiększenie poziomu inwestowania a prawie 42% utrzymanie inwestycji na niezmienionym poziomie. Grono pesymistów jest w mniejszości – zmniejszenie inwestycji przewiduje niecałe 14% ankietowanych

„Optymizm wynika zapewne w dużej mierze z realizacji projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków UE alokowanych dla Polski na lata 2007-2013, jak i dużych projektów infrastrukturalnych w ramach przygotowań do EURO 2012” – komentuje Sekretarz Generalny KIG.

Trochę bardziej ostrożnie firmy podchodzą do planów zatrudnienia. 60% firm deklaruje utrzymanie poziomu zatrudnienia na niezmienionym poziomie, podczas gdy 26% firm planuje wzrost. U 14% badanych firm, przewidywane są zwolnienia.

Środowisko przedsiębiorców niezbyt optymistyczne ocenia jednak otoczenie biznesowe i warunki prowadzenia działalności. Prawie 60% ankietowanych przedsiębiorców uznało, że warunki prowadzenia biznesu w 2009 roku znacznie się pogorszyły. Jakie są prognozy? Mniej więcej co piąta firma spodziewa się, że warunki te się pogorszą, a 45,6% uważa, że sytuacja pozostanie bez zmian. Około jednej trzeciej ma nadzieję na poprawę warunków.

Polscy przedsiębiorcy na tle Europy
Jak wynika z badań European Econimic Survey, polscy przedsiębiorcy na tle Europy wyróżniają się optymizmem, widocznym szczególnie w sferze planowanych inwestycji. Tutaj polski biznes jest niekwestionowanym liderem. W gronie największych, europejskich optymistów polskie firmy znajdują się także w takich obszarach jak m.in. przewidywana sprzedaż krajowa i obroty. Gorzej jest z oceną warunków prowadzenia biznesu.

Wyniki dla całej Europy pokazują, że europejscy przedsiębiorcy odzyskują pomału zaufanie biznesowe. Kryzys gospodarczy mocno dał się odczuć europejskim firmom w 2009 roku, prowadząc do ograniczania produkcji, zatrudnienia oraz inwestycji. Wskaźniki oczekiwań na 2010 rok są dodatnie, z wyjątkiem tych odnoszących się do zatrudnienia i inwestycji. Nie zmienia to faktu, że z powodu kryzysu, oczekiwania europejskiego biznesu są najniższe od dekady.
















KIG/AS