statystyki

Pakiet antykryzysowy przed wakacjami?

15.06.2009, 05:54; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:01
Zdaniem PKPP Lewiatan zakończone posiedzenie prezydium TK zapowiada realizację pakietu antykryzysowego jeszcze przed wakacjami.

 

Jak podkreśliła Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz. według analiz prowadzonych przez ekspertów Lewiatana II połowa roku może być niestety trudniejsza dla gospodarki i wtedy firmy muszą mieć szansę skorzystania z tych instrumentów. Jeśli utrzymamy zakładane przez rząd tempo pakiet ustaw może być gotowy na początku lipca. W trakcie posiedzenia dyskutowano m.in. o stanie realizacji pakietu działań antykryzysowych. Strona pracodawców uważa, że pakiet jest kompromisem i uzgodniono, że będzie obowiązywał na czas określony, ale pracodawcy nie wykluczyli rozmów nad stałym włączeniem rozwiązań w zakresie prawa pracy do Kodeksu Pracy. Rozmowy na ten temat mogłyby odbyć się już po roku od wprowadzenia zmian, tak aby strony mogły ocenić ich funkcjonowanie. Strona związkowa podniosła m.in. kwestię umów zawieranych na czas określony. Jej zdaniem przepis zaproponowany przez rząd nie niweluje obecnych patologii i w praktyce okaże się martwy, dlatego powinien być rozwiązaniem trwałym. Związkowcy uważają także, że zapis dot. skracania czasu pracy jest sprzeczny z ustawami emerytalnymi. Rozwiązanie będzie miało skutki w przyszłych emeryturach oraz wymiarze czasu pracy wymaganego do uzyskania świadczeń emerytalnych. Strona związkowa oczekuje na kolejne rozwiązania: w zakresie pomocy najuboższym, pakietów socjalnych jako źródła prawa pracy. Ważnym uzgodnieniem wynikającym z posiedzenia, jest zobowiązanie, że rząd w trybie pilnym przygotuje propozycje rozwiązań legislacyjnych w kolejnych punktach pakietu działań antykryzysowych. Zatem w najbliższych dniach należy spodziewać się spotkań Zespołów Problemowych i rozpoczęcia prac parlamentarnych.


Pozostało jeszcze 3% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane