Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas podpisała rozporządzenie, które ogranicza możliwość wprowadzania nowych wydań podręczników częściej niż co trzy lata.

Chodzi o rozporządzenie w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.

Ogranicza ono możliwość składania wniosku o dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnych wydań podręcznika zmienionych w części stanowiącej nie więcej niż 20 proc.

Zobacz: MEN: Europejskie kryteria w szkolnictwie zawodowym

Takie zmienione podręczniki będą mogły być wprowadzane na rynek nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia dopuszczenia ich do użytku szkolnego.

W rozporządzeniu określono również, że podręczniki do przedmiotów uzupełniających takich jak historia i społeczeństwo oraz przyroda, przeznaczone dla szkół ponadgimnazjalnych, będą musiały zawierać co najmniej cztery wątki ujęte w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Z kolei podręczniki do nauczania przedmiotu uzupełniającego historia i społeczeństwo, będą musiały zawierać wątek tematyczny „Ojczysty Panteon i ojczyste spory";

Co więcej rozporządzenie odchodzi od dopuszczania do użytku szkolnego dodatkowych materiałów przeznaczonych dla ucznia dołączanych do podręczników, a więc zeszytów ćwiczeń, kart pracy i innych tego typu materiałów pomocniczych a także tzw. podręczników pomocniczych, przeznaczonych do kształcenia ogólnego dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

PS/źródło:MEN

Zobacz także:

Podwyżki dla nauczycieli od września 2012 roku

MEN: Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych jest niedopuszczalne